- 116 - sigarenfabriek en de Veltas leerfabriek. Voor de werknemers van Machinefabriek Luyt zijn geen woningen beschikbaar. Jan Luijt koopt dan zelf huizen om de mensen onderdak te bieden. Wat dat betreft is de medewerking van de Gemeente Wieringen niet optimaal. Nadat de kinderen geboren zijn en er meer werk nemers komen, treedt Piet Bays in dienst en ver zorgt voortaan de boekhouding. Hij is de man van de ideeën. Jan Luijt en Piet Bays vormen sa men een hecht team. Helaas overlijdt Bays plot seling in 1992. Later koopt Luijt nog het wierpakhuis van Jaap Metselaar, daar is nu het nieuwe magazijn geves tigd. Jan Luijt is nog in militaire dienst als hij bij zijn vader in diens bedrijf in Hippolytushoef zijn eerste lier bouwt. Deze lier wordt op de WR 54 gemonteerd. Hij heeft zodoende al ervaring opgedaan met de lierenbouw. Voor de bokken- visserij worden lieren gebouwd met klauwkop- pelingen en rembanden. Ze worden in die jaren nog op het dek bediend. De eerst tweehonderd "Luyt-lieren" zijn allemaal van dit soort. De vis sers willen de lierbediening niet meer op het dek hebben maar in de brug. Daardoor komt er ver andering in de lierenbouw, ze worden groter, van vier trommels naar zes en later van zes naar acht. Tegenwoordig zelfs tot twaalf trommels. Vroeger gebeurden er nogal wat ongelukken met de draaiende lieren aan dek. Door veiligheids aanpassingen zijn die praktisch verleden tijd. Van de handbediening van de lieren in vroeger tijden worden de lieren nu op grote schepen hydrau lisch of op de kleinere schepen elektrisch aange dreven. Ook hebben grotere kotters tegenwoor- Niet alleen voor de vis serij maar ook voor de offshore en de baggerindustrie. Het bedrijf is het eerste in Nederland dat lieren met dubbele assen bouwt. Tot nu toe zijn door het bedrijf ongeveer 750 verschillende lierconstructies gebouwd en allemaal hebben ze een eigen nummer. Ze staan bekend om hun stille aandrijving. Ze worden be halve in Nederland ook naar allerlei andere lan den verkocht: o.a. Engeland, België, Duitsland, Egypte, Frankrijk, Scandinavië en Australië. In maart 2009 heeft Machinefabriek Luyt de twee grootste lieren tot nu toe uit haar bestaan afgele verd, voor het Suez kanaal in Egypte. Deze zijn uitgevoerd met twee trommels met een draadca paciteit van 800 meter met een dikte van 46 mm. Hun afmeting is die van een kleine vrachtwagen met een gewicht van 34 ton per stuk. Het ver mogen van 400 pk is gelijk aan dat van een flinke viskotter. De winches hebben elk een eigen die selmotor voor de aandrijving van de trommels. Een dieplader met een vergunning voor speciaal vervoer heeft de lieren naar Antwerpen gebracht. Van daar werden ze verder naar Egypte vervoerd. Vervolgens zijn ze daar door eigen monteurs in bedrijf gesteld. Regelmatig kun je in Den Oever een buiten landse kotter in de haven zien liggen, die in het dok van Luyt een onderhoudsbeurt krijgt of een nieuwe lier krijgt ingebouwd o.a. uit Cornwall en Devon in Engeland. Met de schepenlift waarmee 500 ton kan worden getild worden de schepen droog gezet voor onderhoud en conservering on der de waterlijn. Het bedrijf verwerft in 1992 het Caterpillar dea lerschap voor de scheepvaart voor hoofdmotoren en generatorsets. Door het bedrijf worden in het dig draadgeleiders aan boord. Door het vis sen op grotere diepten hebben ze meer lijn nodig, sommige zelfs meer dan duizend me ter. Ter voorkoming van extra slijtage is een draadgeleider dan een uitkomst. Piet Ooms is het brein achter de nieuwe ontwerpen. De lieren zijn de speciali teit van het bedrijf. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 13