ACHINEFABRIEK JAN LUIJT BESTAAT VIJFTIG JAAR - 115 - Inleiding De oprichter van de gelijknamige machinefa briek, Jan Luijt, geboren 9 december 1936, is de zoon van dorpssmid Piet Luijt, geboren 28 juni 1911 en Anna Kooij, geboren 21 maart 1911 uit Hippolytushoef. Na de openbare lagere school Alvitloschool in Hippolytushoef volgt Jan een jaar MULO (Van Pomerenstraat) gevolgd door de opleiding vuursmid-lasser aan de leerschool Rijkswerf te Den Helder. Daarna is hij werkzaam in de scheepsbouwloods, de Kathedraal aan be- tonningsvaartuigen en sleepboten ten behoeve van Rijkswaterstaat en de Koninklijke Marine. Zijn eerste baantje is het venten met de ijsco kar van tante Trijn Luijt in wisseldienst met zijn nichten Geer en Alie Kroon. Rond 1957 begon Jan vanuit de smederij van va der Piet met behulp van schoonvader Jaap ten Bokkel, eveneens ex- smid/machinebouwer, een Wieringer rederij vanuit IJmuiden met Katwij- kers als bemanning. De eerste nieuwbouw frictielier was voor de WR 54 van Kees en Nan Rotgans. Er volgden grote klussen: lieren voor de zich uitbreidende Noord- zeevissersvloot. De eerste knecht draaier was de 15-jarige Jan Vis ser (zoon van Teeuwis Visser), vervolgens zater daghulpje Kees Mol (hij zat nog op de ambachts school). Andere knechten waren Her Dekker en Rein Drent, beiden in dienst van vader Piet Luijt. Daarna kwamen in dienst: draaiers oude Piet Kooy (Zandburen), Henk van der Laan, Herman Bodestaf. Lassers/constructeurs waren: Piet Rot gans (Oosterland), Piet Kossen (Westerland), Renzo Klein, Nan Jongkind (de Haukes). Losse werkers: Wietse Hoekstra en Henk Foekema. De smederij in Hippolytushoef werd te klein. MACHINEFABRIEK J. LUIJT, DEN OEVER door Dineke Halfzveeg In die tijd zijn er twee coupures in de dijk naar de haven, dus dat is ideaal. De ene coupure ligt vlakbij de loods. Het bedrijf is nog maar net be gonnen of juist die ene coupure wordt afgesloten. Men moet dus een langere afstand afleggen om met hun apparatuur bij de schepen in de haven te komen. Gegevens verzameld en uitgewerkt door Dineke Halfweeg en Rein Ypma. In het begin doet Jan Luijt het werk in de fabriek en zijn vrouw Tiny doet de boekhouding in het Het dok in de vissershaven van Den Oever Op 23 december 1960 beginnen Jan Luijt en zijn vrouwTiny ten Bokkel hun bedrijf aan de Nijver heidsstraat in Den Oever. Oorspronkelijk heeft Jan Luijt toestemming van Rijkswaterstaat om op de haven een loods te bouwen, ongeveer op de plek waar nu het bedrijf van Schrier is gevestigd. Daar liggen dan hopen zand en grote bulten ste nen. Maar de gemeente Wieringen geeft hiervoor geen toestemming. Er wordt verder gezocht en omdat het bedrijf zo dicht mogelijk bij de haven moet komen, is een loods op de kade een ideale plek. Uiteindelijk koopt Jan Luijt een terrein van de gemeente Wieringen aan de Nijverheidsstraat en daar wordt een loods op gebouwd. kantoortje aan huis. Het bedrijf start in de be ginfase met las- en reparatiewerkzaamheden en de lierenbouw, vooral voor de Wieringer vloot. De schepen schakelen over van de bordenvisserij naar de bokkenvisserij en dat levert veel werk op. Door al dat werk groeit het bedrijf al snel naar achttien man personeel. Omdat er zoveel werknemers komen, moeten die ook gehuisvest worden. Dat is geen eenvou dige zaak. De beschikbare woningen worden toegewezen aan personeel van de Washington Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 12