- 114 - In 1811 bezocht Keizer Napoleon Bonaparte Nederland en hij werd nog vriendelijk begroet. Hij bezocht onder meer Nieuwediep, Medemblik en Hoorn. Maar toen hij de conscriptie instelde, kwam de bevolking in opstand. Het was namelijk oneerlijk, dat alleen de rijken deze dienstplicht konden afkopen door iemand anders te sturen. Bovendien waren er heel veel Nederlandse sol daten omgekomen bij de nederlaag in Rusland. In 1813 eiste hij 40.000 paarden uit Nederland. Er kwamen overal rellen en opstanden. Het le ger van Napoleon werd verslagen in Rusland en Duitsland. De Kozakken (Russen) kwamen naar ons land om de Franse legers te verdrijven en de Nederlanders namen de macht over van de Fransen. Prins Willem van Oranje, Willem VI, de zoon van de gevluchte stadhouder Willem V, kwam op 30 november 1813 vanuit Engeland terug naar Nederland en werd in 1815 tot Koning Willem I ingehuldigd. Zo werden we van republiek een koninkrijk. Na de nederlaag van Napoleon werd het depar tement van de Zuiderzee in 1814 een deel van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden en opnieuw (in grote trekken) gesplitst volgens de oude grens tussen het graafschap Holland en het Sticht Utrecht. De 'maire' werd in 1814 schout genoemd en later, zoals nu nog steeds, burgemeester. Na enkele jaren volgde de splitsing in Noord Holland en Zuid-Holland. In 1816 werd nog gesproken van Provincie Hol land, Noordelijk Gedeelte, zie voorbeeld. Oranje Bcwen Holland is rij, DeBoiulgcnooten trekken op Utrecht. De Engelschen worden geroepen. De Framehen vlngien aan alle kanten. De zee is open. De koophandel herleeft. Alle partijschap heeft opgehouden Al het geledenc is vergceten En verhoeven. Alle de aanzienlijken komen in de regeering. De regeering roept den Prins uk Tot iïooge Overheid. Wy voegen ons bij de bondgenooten En dwingen den vijand lot vrede, liet volk krijgt een vrolijken dag Op gcmcene kosten Zonder plundering noch mishandeling. Eik dankt GOD. De oude tijden komen wederom. Oranje Boven I Gebruikte bronnen: Geschiedenis van Holland 1795 tot 2000, onder redactie van Thimo de Nijs en Eelco Beukers, Uitgeverij Verloren, Hilversum, 2003 Langs oude paden, deel II, Dr. A. Blonk en D. Wijbenga, J.B. Wolters, Groningen, 1955 De Bosatlas van de geschiedeniscanon, Noordhoff Atlasproducties, Groningen, 2008 Groot Vertelboek van de geschiedenis des Vaderlands, D. Wouters en J. Hoogwerf, P. Noordhoff, Groningen, 1928 Streekarchief Alkmaar Krantenbank Koninklijke Bibliotheek Den Haag Archief Leeuwarder Courant Wikipedia Archief Historische Vereniging Wieringen, collectie Van Duin, deel 5 Met dank aan Agnes Dunselman van het Noord-Hollands Archief in Haarlem voor het lezen en beoordelen van de kopij. C5 PROVINCIE HOLLAND» NOORDELIJK GEDEELTE, ARRONDISSEMENT A M S T E R D A M. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 4 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 11