--m/ - 86 - Hondsbosche zeewering Ook heeft Jan een periode bij aannemer Kuiper en Leeuwenkamp aan de Hondsbosche zeewe ring in Petten gewerkt. Toen hij later voor Kuiper en Leeuwenkamp in Den Helder werkte moest hij om gezondheidsredenen helaas het steenzet- ten opgeven. Steenzetten (Bron: http:llwikipedia. orglwikilSteenzetten) Steenzetten is het gebruik maken van specifieke stenen of betonblokken voor het bouwen, verste vigen en verzwaren van dammen, dijken en krib ben zodat, zij bestand zijn tegen alle, maar vooral extra hoge waterstanden en door scheepsverkeer en wind veroorzaakte golfslag. Alleen in Nederland ligt al circa 5 miljoen vier kante meter zetwerk van basaltzuilen langs dij ken en vaarwegen die ook onderhouden moeten worden. Basaltblokken Steen plaatsen met de hand Het werk van de steen zetter bestaat voorna melijk uit het met de hand plaatsen van na tuursteen of betonele menten op de taluds van dijken en andere oevers. De basaltsteen is afkomstig uit Duits land, deze steen wordt meestal gewonnen in druipgrotten bij het plaatsje Linz. Nieuwe glooiingen worden tegen woordig vaak bezet met betonnen elementen. De in de fabriek vervaardigde betonnen elementen, worden bij nieuw werk veelal mechanisch gezet. In bochten, overgangsconstructies, opsluitingen en trappen komt de steenzetter in 5% van de ge vallen toch weer in beeld, omdat deze werkzaam heden niet altijd mechanisch kunnen worden uitgevoerd. Gereedschap Van oudsher gebruikt de steenzetter een stootij zer, die wordt gebruikt voor het op hoogte zetten van de stenen door middel van stoten of te dom- pen. Naast het stootijzer gebruikt hij een harkje ook wel hakje genoemd, dit gebruikt hij om de filterlaag op hoogte te schrapen. En om de kop van een steen te bewerken gebruikt hij een kap hamer. e.,.\ -Mt r-'X S& Ll Werkzaamheden Nadat het grondlichaam van het nieuwe dijk- lichaam is afgewerkt en verdicht, kan de glooi ingbekleding worden aangebracht. Op de kei- laag wordt meestal eerst geotextiel aangebracht, daarna wordt er een filterlaag opgeplaatst. De filterlaag kan o.a. bestaan uit: Breuksteen, Bak steenpuin, Fosforslakken, Mijnsteen, Staalslak- ken of Grind. De steenzetter plaats de glooiingelementen lood recht op de glooiing van de dijk. Bij het plaatsen van Basaltsteen heeft de steenzetter te maken met verschillen in hoogte, maar ook in vorm. Om tot een vlakke bovenlaag van de glooiing te komen, wordt de filterlaag voor elke natuursteen afzonderlijk plaatselijk verhoogd of verlaagd. Als het bovenvlak van een steen grote oneffenheden heeft, kan de steenzetter met de kaphamer schil fers van de kop weg hakken. De steenzet ter zal steeds een steen moeten uitzoeken die goed past en goede aansluitmogelijkheden heeft met de volgende nog te plaatsen stenen. In de loop van de tijd krijgt de steenzetter steeds meer behendig heid in het verplaatsen van de zware natuur stenen. De steenzetter werkt altijd in de buitenlucht. De werkzaamheden wor den meestal op een hellend vlak uitgevoerd. De steenzetter werkt op een zeer wisselende onder grond, qua hellingshoek, maar ook qua stabiliteit en effenheid. Het komt voor dat materiaal met de hand over wisselende afstanden over moeilijk begaanbaar terrein verzet moet worden om bij de werkplek te komen. Fysieke belasting De fysieke belasting is zeer hoog bij het hand matig zetten. De slechte hanteerbaarheid van de zuilen, die tussen 10 en 150 kilogram wegen, de oneffen en hellende ondergrond en het hoge werktempo zijn de factoren die hierin de grootste rol spellen. De steenzetter werkt altijd van bene den naar boven, met een voorover gebogen rug naar de helling toe. Hij rolt en kantelt de steen tot op de plaats waar deze moet worden gezet. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 3 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 15