44 - Met het begin van de oorlog was het met de oliehandel gedaan. Nu kwam echter wel het moment dat hij veel ge mak had van het feit, dat hij sigarenmaker was geweest. In de oorlog maakte hij sigaren van tabaksbladeren van eigen teelt. Daarbij maakte hij ook nog sigaren voor leveranciers die zelf de bladeren leverden uit onder andere Anna Pau- lowna. Om niet als dwangar beider naar Duitsland te moe ten is Nan boerenarbeider geworden in de Schelpenbol- weg en daarna nog visserman. Toen later de omstandigheden zo werden dat hij toch weg moest, is hij ondergedoken. Na de moeilijke oorlogsjaren is Nan Kat weer postbode geworden en werd hij in ere hersteld. Toch is er nog iets heel bijzonders voorgevallen. Toen de oorlog net voorbij was, kwamen er twee heren vragen of de heer Kat schade had onder vonden van de twee jaar die hij in het concen tratiekamp Auschwitz had doorgebracht. Nan begreep niets van die vraag. Maar na het gesprek bleek dat er uit een Duits archief opgedoken was, dat hij een keer in de Westerlander Koog illegale lectuur, die daar gedropt was door geallieerde vliegtuigen, had gevonden. En als postbode wist hij waar de goede vaderlanders woonden en hij had ze bij die mensen in de brievenbus gedaan. Op zee - 25 juli 1981 Nan de hobby-kippenboer Maar je verrader slaapt nooit, dus als ze hem toentertijd ge vonden hadden zou hij waar schijnlijk zijn afgevoerd. Nan zei altijd: "Dan had ik niet meer op deze stoel gezeten." Later verhuisde hij met zijn gezin naar de Westerlander- laan, waar zijn vrouw het postagentschap beheerde. Hun dochter Mary is daar ook geboren en het gezin was compleet. Daarna is hij nog verschillende keren op Westerland verhuisd. Hij had als postbode alle tijd, op het eind van de wijk ging hij al tijd een praatje maken en een borreltje drinken bij R. Kooij in de "Postboot", daar kwa men vooral de verhalen van vroeger weer boven. Toen Nan veertig jaar in dienst van de PTT was is er een bescheiden feestje gevierd in huize Kat. Er waren vertegenwoordigers van de PTT en naaste collega's aanwezig. Nadat hij een officieel 45-jarig dienstverband had (van 16 juni 1930 tot 31 maart 1975) kreeg hij een bronzen me daille, waarop onder andere stond: "Ten afscheid staatsbedrijf der PTT, laatstelijk als besteller eer ste klasse der PTT te Hippolytushoef." De laatste twee jaar daarvan heeft hij om gezond heidsredenen niet kunnen werken. Thuis ver veelde hij zich echter niet. Hij was een liefheb ber van vissen en had zelf een 'zwanenbootje' en ging vooral peuren op de Waddenzee, op paling en platvis, een prachtige sport. Ook hield hij kippen als hobby. Met behulp van een broedmachine broedde hij eieren uit. Zelfs eieren van kalkoenen die, zoals Nan altijd zei, wel dronken leken als ze uit het ei kwamen. Ze liepen allemaal te waggelen. Hij verkocht ook op bestel ling eendagskuikens voor een bedrijf uit Gelder land, die direct thuis werden gebracht. Uit dit levensverhaal van Nan Kat blijkt wel dat hij alles aanpakte om voor zijn gezin te zorgen. De jaren dertig waren niet gemakkelijk, hij noemde de crisisjaren altijd "Het blikken tijdperk." Maar door hard te werken heeft hij het goed gekregen. Nan Kat is in 1994 door verval van krachten overleden. Zijn vrouw Pieternella Kat-Haanstra stierf eerder, in 1991. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - 22e jaargang nr. 2 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 9