-42- Nan Kat, Piet Kuut? enAb Russelman, in het zondagse pak Op zijn dertiende had hij een baantje bij sigaren maker Jacob Bakker, maar hij kreeg een werk verbod van de Raad van Arbeid, hij moest wachten met werken Nan hielp in de tijd van de Zuiderzeewerken ook zijn broer Rits Kat, die een kruidenierswinkeltje had inWesterland. Ze gingen met een oude Ford langs de "keten" waar het werkvolk van de Zui derzee werkte. Er werd suiker, rijst en bloem in grote balen naar de keetbaas gebracht. Om alles te vervoeren lagen de zware zakken op de voor spatborden en in het achterbakje van de Ford. Ook had Rits eens een partij "rangde kèèsen" in gekocht (we zouden nu zeggen een partij tweede soort kazen). Hier wilde hij mee venten langs V.l.n.r.: de werkster, Broer Kat, Trijntje Kat-Rotgans, Marten Kat en kruidenier Rits Kat. De hond op de foot is Nero tot hij veertien jaar was. Toen hij weer te rug kwam is hij alsnog sigarenmaker gewor den. garenperiode voorbij, omdat de kleine sigaren makers verdwenen door de grote industrie. Toen de Korte Afsluitdijk klaar was, was er ineens veel meer "reuring" voor de jongeren van Wieringen. Het opende nieuwe wegen naar de "vaste woal". Nan zei altijd: "Toen werd de wereld zo groot voor ongs." Hij behoorde bij een groep jongelui die met zijn allen op de fiets te kermissen en te feesten ging naar de omliggende dorpen. Bij de vaste groep behoorden onder anderen Piet Kuut, Ab Russelman, Meijert Mulder, A. Huisman en Piet Doves. Een leuk voorval op een dergelijke avond was toen de nieuwe hoed van een van de vrienden in het donker in het Oude Veer raak te. Zonde van de nieuwe hoed, de fietsen neer gelegd, ze wisten een stok te begaan en hand in hand wisten ze de hoed naar de kant te halen. Toen zij hem oppakten bleek het een rode kool te zijn. Weg hoed. Over Nan Kat is nog een mooie anekdote. Hij was namelijk och- tendziek. Een andere knecht was dat zo zat dat hij zei: "Als je mor genochtend weer niks zegt en weer chagrijnig bent ga je in de tobbe met water." Nan zei: "Ik was op slcot ge nezen", want het was meteen over. Na drie en half jaar was de si- Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 2 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 7