ij ET MYSTERIE VAN DE BODEBUS - 66 - door Ton Bootsman In de vitrine in de raadzaal van het gemeentehuis van Wieringen ligt een bodebus. Deze lag al ja ren bij secretaris Jan Wittink in zijn la, maar hij wist nooit wat dit ding voorstelde. Totdat ik (Ton Bootsman) hem onder ogen kreeg. Een bodebus is een insigne op een ronde koker waar de stukken in gedaan werden die de bode naar een andere gemeente of waterschap moest brengen, zodat de bode goed herkenbaar was. Als de bode ouder werd, kreeg hij een baan als ka merbewaarder. Hij kreeg dan het insigne op zijn pak, aan een ketting of op een geborduurd draaglint. De naam bleef evengoed bodebus. Op onze bodebus staan letters, woorden en punten waar ik de betekenis niet van kende namelijk: punten, omdat de tekst er an ders niet op kon, zoals je ziet op de foto. Met de tekst "Wie- ringen bestond bij de gratie Gods", wordt bedoeld "De zee geeft en neemt soms", waar het achttiende-eeuwse eiland bestuur zich zeer van bewust was. De vorm van het eiland veranderde telkens een beetje door de eeuwen heen, omdat de Polder Waard Nieuwland diverse malen weer onder liep door stormen. In 1400 werd hij voor het eerst bedijkt. In 1502 is de dijk voor de eerste maal gebroken. In 1532 weer bedijkt, maar in 1675 was er weer gro te schade door een water vloed en in 1683 is hij weer ondergelopen. Pas in 1846 is hij goed ingepolderd. Deze tekst en gemeentewa pen staan ook het ambtske ten van de burgemeester, dat is ons nooit opgevallen. In de jaren 1891 tot 1908 hadden we op Wieringen een bode, genaamd Ger- rit Mante. Hiervoor was hij vanaf 1869 veldwach ter. Als hij op pad ging met post droeg hij hoogstwaar schijnlijk deze bodebus. In het blad van de Historische Vereniging Wieringen "Op de Hoogte" is in december 2008 een mooi stuk ge schreven over hem. Geluk". Sommige op de bodebus uit W.GODT.WET.ONSE. GHELVCK. Dat heb ik opgevraagd bij een oud-collega, de heer Martien Agtenberg. Deze heeft zich gespecialiseerd in bodebussen en heeft diverse boekjes geschreven over dat onderwerp. Na lang bestu deren kwam hij tot de vol gende tekst: "Wieringen bestond bij de gratie Gods, de Wet ons grote stukjes uit deze tekst bestaan Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 2 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 31