- 49 - elkaar hoe het zat. Maar toch bleef de angst voor verraad. Jonge mannen werden opgepakt en naar Duitsland getransporteerd om daar in de Duitse oorlogsindustrie te werken. Jonge meisjes wer den gedwongen om aardappels te schillen in de bunker bij Den Oever of in de Openbare Lagere school. De vijand vorderde de huizen in Den Oever, de bewoners vertrokken naar de Wierin- germeer of naar familie elders op Wieringen. De scholen gingen dicht, kinderen kregen geen on derwijs, er is geen licht, er is niets. Het gewone leven gaat zo goed als het gaat door, de visser man gaat naar zee en de boerenwerkman naar de Wieringermeer. Mijn grootouders, Jan en Geertje Hegeman-Rot gans woonden met hun kinderen Jacoba, Pietje en Jannetje in de Bakkerstraat in Den Oever. Het gezin moet in het begin van de oorlog hun huis verlaten. Ze vertrekken op de fiets naar Hippo- lytushoef. Op de hoek Zandburen - Slingerweg worden ze aangehouden; ze moeten hun fietsen afgeven. Na hun huis ook de fietsen! Weken la ter komen ze weer terug in de Bakkerstraat, het hele huis is uitgewoond. Mijn opa blijft vissen op het IJsselmeer, voer bij het Monument en langs de Afsluitdijk. Er moest toch gegeten worden, zo werd er gedacht. Mijn grootouders hebben een tijdje een jongetje afkomstig uit Haarlem, in huis gehad. Bij aankomst zat hij onder de luizen en vlooien en was sterk vermagerd. Toen het te ge vaarlijk in Den Oever werd is hij elders onderge bracht. Na de oorlog hebben enkele inwoners door hun Mei 1945: intocht van de Canadezen affectie met de bezetter Wieringen toen verlaten of werden gevangen genomen. Anderen hebben de draad weer opgepakt en zijn gebleven. De met de vijand sympathiserende meisjes werden ook op Wieringen na de bevrijding kaal geschoren en op een vrachtwagen over Wieringen gereden. Even vertrekken ze van Wieringen maar komen later terug. Ze zijn dan gestempeld, het was niet meer van 'kom er maar in', men hield ze buiten de deur. De bevrijding was een groot feest, niet dat de mensen het leed zomaar achter zich lieten maar het wegvallen van bezetting bracht opluch ting. Op 8 mei komen de Canadezen naar Wie ringen. In juni 1945 is het drie dagen lang een groot feest op Wieringen, versierde wagens, mooi ge klede (kleding gemaakt van de laatste stukjes stof) jonge mensen vieren feest. Het feest wordt op dinsdag 26 juni geopend met het luiden van de kerkklokken. Om negen uur werd in alle ker ken een korte herdenkingsdienst gehouden. De opening vindt plaats op de Wielerbaan. Burge meester Kolff, diens vrouw en kinderen, die na een gevangenschap uit Duitsland waren terug gekeerd woonden de opening bij. Stilgestaan werd er bij de gevallen Wieringers en er werd een hulde gebracht aan kapitein Boers en zijn man nen die in 1940 zo dapper de Afsluitdijk hadden verdedigd. Dit jaar is het 65 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Er zijn nog veel mensen die uit eigen er varing putten en daar over kunnen vertellen. Het boek 'Opdat wij niet vergeten...' door Albert van Dorssen, op initiatief van Mieke Lieze Engel en met hulp van velen, geschreven is een waar devol document om al de mensen die in deze oorlogen het leven lie ten, te blijven herden ken. Het jaar 2010 staat landelijk in het teken van de beleving van de Tweede Wereld oorlog. De Historische Vereniging Wieringen wil hieraan aandacht besteden en heeft een aantal verhalen op pa pier gezet. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 22e jaargang nr. 2 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 14