ra 201 "Beleving van de Tweede Wereldoorlog" - 48 - samengesteld door Gea Klein-Hamming De Tweede Wereldoorlog (1940-1945) en de strijd in het toenmalige Nederlands Oost-Indië (1945 1949) is een ingrijpende gebeurtenis in Nederland geweest. Niet alleen de oorlog zelf bracht veel ellende maar ook de jaren erna, de Wederopbouw, brachten veel leed. De beleving van, is wat hier bijzonder is: het eerste krakerige radiobericht, de eerste strijdlustige toespraak van Wïlhelmina, de voorpagina's van de kranten. Op 24 augustus 1939 begint de voormobilisatie in Nederland. Er worden ongeveer 50.000 militairen met groot verlof opgeroepen. Op 28 augustus volgt de algemene mobilisatie. Hierna bestaat het Nederlandse leger uit 300.000 mensen. In de maanden na de mobilisatie vestigt het Nederlandse leger sol daten door het hele land en begint het met het voorbereiden van de verdediging. Stellin gen worden verstevigd en soldaten worden ge traind. Toch verwacht Nederland geen oor log: er is groot vertrou wen in de neutraliteit van ons land. De Tweede Wereld oorlog kent een lange Het Nederlandse leger trekt over de Afsluitdijk tijdens de mobilisatie voorgeschiedenis. Tij dens en na de door Duitsland verloren Eerste Wereldoorlog werd de voedingsbodem voor het conflict gelegd. De herstelbetalingen en sanc ties die Duitsland na deze oorlog kreeg opgelegd hadden grote invloed op de opkomst van het na- tionaalsocialisme in Duitsland. Daarnaast was er de economische crisis eind jaren twintig, begin jaren dertig. Bovendien kregen ook in Italië en Spanje fascistische regimes de macht in handen. Het Duitsland van Hitier breidde zich in de jaren dertig van de vorige eeuw uit, maar het buiten land greep niet in. Uiteindelijk verklaarde Hitier op 1 september 1939 de oorlog aan Polen en viel het land binnen. De Duitse invasie in Nederland op 10 mei 1940 zorgt voor grote onrust. De ko ningin en het kabinet vluchten naar het buiten land en het dagelijkse leven is ontregeld. In het hele land wordt hevig gevochten, zoals in Korn- werderzand, op de Grebbeberg, bij de vliegvel den rond Den Haag en Rotterdam en bij de Moerdijkbrug. Ondanks de hevige strijd capitu leert het Nederlandse leger na het verwoestende bombardement op Rotterdam van 14 mei. De capitulatie wordt op 15 mei getekend, in Zeeland pas op 17 mei. Middelburg wordt in die twee extra dagen nog zwaar getroffen. Na de Nederlandse capitulatie op 15 mei 1940 wordt er tot 1944 niet meer actief gevochten in ons land. Toch is de oorlog overal voelbaar. De bezetters leggen de inwoners van Nederland al lerlei beperkingen op. Er worden door zowel geallieerden als bezetters bombardementen uit gevoerd. Deze bombardementen kosten vele mensenlevens en richten grote schade aan. Ook Wieringen kreeg te maken met oorlog, be vrijding en het leven erna. De NSB, verzet, raz zia's, voedselbonnen en Duitse- en later geallieer de soldaten en de uitzending van jonge Wieringer mannen naar het verre Oost-Indië, is een greep uit dat stukje Wieringer geschiedenis waar aan dacht voor gevraagd moet worden. De oorlog bracht op eveneens Wieringen tweestrijd tussen mensen, wie was pro Duitsland en wie niet? Op wie kon je in deze kleine gemeenschap rekenen? Het was even aftasten maar al snel wist men van Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 2 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 13