-47- mijn schouder, en wees naar een stoel waar ik mocht gaan zitten. Zelf nam hij plaats achter zijn bureau. Daar zit je dan als jong meis je, eigenlijk nog een kind, tegenover de in mijn ogen grote indrukwekkende com mandant, in afwachting wat voor straf ik van hem zal krijgen. Even speelde het in mijn hoofd dat hij me mis schien wel op transport zou zetten naar Duitsland of zo iets. Ik was toen noch zo jong en geloofde nog in van alles wat er maar kon gebeuren. "Kom je dit terug halen?" vroeg hij zoveel mo gelijk in het Nederlands, zodat ik hem een beetje kon verstaan, wat evengoed nog moeizaam ging. Hij wees op mijn Ausweis die voor hem lag op het bureau. Hij nam het in zijn handen en wapperde er wat mee heen en weer als of het een waaier was. In spanning volgde ik zijn bewegingen en knikte met mijn hoofd als teken van ja. Hij keek mij weer aan en mompelde wat, waar ik niets van begreep. Waarschijnlijk zag hij aan mij dat ik hem niet ver stond en deed weer zijn uiterste best om weer half-Nederlands en half-Duits te spreken. Zoals ik begreep vroeg hij wat er die zondag was voor gevallen in het dorp en waarom ik mijn papieren had moeten afstaan aan die oudere soldaat. Met handen en voeten probeerde ik het uit te leggen wat er gebeurd was, maar probeerde het wel op een verzachtende manier naar voren te brengen. Maar of hij het goed begrepen had weet ik niet. Tot mijn verbazing schudde hij zijn hoofd en be gon te lachen. Ik wist niet of dat een goed of slecht teken was. "Ach, ach," zei hij "die oudere soldaat is niet..." en hij wees met een vinger op zijn voor hoofd, en lachte weer breed uit. Daarna overhan digde hij mijn Ausweis en beduidde dat ik hem weer mee kon nemen. Hij stond op, liep naar mij toe en wees naar het raam. "Kom," zei hij, "kijk eens naar buiten." Ik volgde hem naar het raam. Ik stond naast hem en keek samen met de gevreesde commandant Het Scheermes over de Waddenzee. Nu ik eraan terug denk, geloof ik dat hij wel zag aan mij, hoe ongemakkelijk ik mij voelde als heel jong meisje en daarom het ijs probeerde te breken door mij naar het raam te leiden en liet zien hoe hij over de Waddenzee kon kijken. Daarna pro- Meidagen 1945: Arrestatie van Jürgen Hinrichsen, alias Het Scheermes(links) beerde hij mij uit te leggen dat hij enkele soldaten zou roepen om mij naar huis te brengen met een jeep, dan hoefde ik dat hele stuk niet weer te lopen. Maar ik schudde heftig met mijn hoofd dat ik dat niet wilde! Stel je voor, ik met een stelletje Duitse soldaten door het dorp in een jeep! Daar moest ik niet aan denken. Beleefd probeerde ik hem uit te leggen dat ik toch maar liever te voet naar huis wilde. Ik was blij dat hij niet verder aandrong, maar las op zijn gezicht dat hij niet kon begrijpen waarom ik zijn aanbod weigerde. Na dat we elkaar de hand hadden geschud en ik weer op straat liep, richting huis, voelde ik mij zo licht als een veertje. Er was niets met mij gebeurd, geen straf of andere gruwelijke dingen. Van blijdschap begon ik te hup pelen en jubelde zachtjes voor mij heen, ...ik ben vrij! ...ik ben vrij! Alsof ik jaren in de gevangenis had gezeten. Deze belevenis heeft veel indruk op mij gemaakt en ik zal het ook nooit meer vergeten! Telkens als we over de brug van Van Ewijcksluis rijden en we passeren het voor mij zo bekende gebouwtje, gaan mijn gedachten altijd even terug naar het hachelijke avontuurtje als jong meisje met die commandant. Veel later heeft dezelfde com mandant een bekende Wieringer**} op de brug van Van Ewijcksluis doodgeschoten. Mevrouw A. Korevaar-ten Caat, geboren Wieringse, 7-1-1928. Het scheermes was de bijnaam van Jürgen Hinrich sen, de Duitse commandant van de Grenzschutz, in de oorlog gedetacheerd te Van Ewijcksluis. Lange tijd "De schrik van Wieringen en de Wieringermeer". (redactie) De doodgeschoten bekende Wieringer was Maarten Snoodijk. (redactie) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóögte" - 22e jaargang nr. 2 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 12