AMEN MET "HET SCHEERMES" KIJKEND OVER DE WADDENZEE... 45 door A. Korevaar-ten Caat Het zal omstreeks het jaar 1943 zijn geweest, dus in de oorlog en ik was toen een meisje van ongeveer 15 jaar. Ik herinner mij nog dat het prachtig weer was midden in de zomer en het was zondag. Die morgen stond ik voor de kast nog in mijn onderjurk om mijn speciale zondagse jurk er uit te nemen, lang hoefde ik niet te zoeken want ik had de keus uit één stuks, mijn wijnrode jurk. Ik zie hem na al die jaren nog zo voor me, het was de mooiste jurk die ik bezat en hij werd alleen zondags gedragen, daar wasje zuinig op, zo ging dat toen nog. Het was alleen jammer dat hij zo snel kreukte, het was een oorlogsproduct en van slechte kwaliteit, iets beters was niet te krijgen, ettelijke keren werd hij weer gestreken. De strijkbout was bijna eerder versleten dan de jurk. Ik zal later ook nooit meer een kledingstuk zo vaak gedragen hebben als die wijnro de voddenbaal, vandaar dat hij nog zo goed in mijn geheugen zit gegrift. En dan niet te vergeten de mooie witte kniekousen met een mooi rood pluimpje aan de zijkant, de grote mode van toen, met mooie ingebreide kabeltjes, ook nooit meer te vergeten. Zie je het voor je, de wijnrode jurk met witte knie kousen, dat was ik dus, mijn outfit! En ik was er heel tevreden mee, we liepen allemaal in een soort gelijk surrogaat- kleding rond en wisten niet beter. En ondanks alle schaarste waren we netjes gekleed. Het was dus zoals ik al vertelde een mooie zondag en wat er die zondag gebeurde, dat wil ik eigenlijk vertellen en mijn kleding heeft er totaal niets mee te maken, maar in mijn herinnering kwam het in een flits naar boven, daardoor dwaal ik even af. Trouwens ik las pas noch een mooie spreuk wat wel van toepassing is, hier komt hij. Wie van herinneringen kan genieten, leeft twee keer Dus zodoende! In de oorlogsjaren was er voor de jeugd niet veel te doen. 's Avonds was er wel dan sen, maar in de middag was er niets. We vermaak ten ons alleen met rondjes om het dorp te lopen en zo andere meiden en jongens te ontmoeten en met elkaar plezier te maken. Mijn vriendin en ik waren die bewuste zondag ook aanwezig en natuurlijk al lebei met witte kniekousen! Ja sorry, ik kan het niet Albertje ten Caat, geboren 7 januari 1928, foto gemaakt 21 oktober 1943 laten om dat nog eens te noe men. Op een gegeven moment had den we een gezellige groep ge vormd en zoals dat gaat met een stelletje puberende meiden hadden we al snel de slappe lach en we giechelden om de flauw ste grappen die de ronde deden. Waardoor wij de aandacht trok ken, door de juist passerende Duitse militairen, jonge jongens die wel oog hadden voor mooie meisjes, want mooi waren we! Vooral door de heldere witte knie... Nee, laat ik het daar nou maar niet meer over hebben. Maar ik kan wel zeggen dat we heel erg overmoedig waren en heel dapper nu we met een grote groep bij elkaar stonden, naar ons gevoel konden we de hele we reld aan Het gevoel van Eendracht maakt macht! Ja, dat gevoel dat bedoel ik nou. Door de slappe lach stemming hadden we veel zin om de militairen een beetje te jennen zo als je dat noemt en dat gebeurde in flinke mate. Ik zag al dat er één bij was die een stuk ouder was dan de rest en niet erg vriendelijk uit zijn ogen keek. En, duidelijk geïr riteerd was door ons gedrag. Ik keek hem zoals ik mij herinner recht in zijn ogen, waarschijnlijk een beetje te brutaal naar zijn zin. Had ik dat nu maar niet gedaan, want op die manier lokte ik het pro bleem uit waar ik later spijt van had. Maar je bent jong en onervaren en beseft niet waar je mee bezig bent. De schrik zat er goed in toen hij recht op mij af kwam en mij te kennen gaf dat ik mijn Ausweis aan hem moest af geven. De manier waarop hij mij aansprak loog er niet om. Met trillende han den zocht ik het gevraagde papiertje in mijn tasje en overhandigde het aan hem. Van het zo dappere meisje was toen niets meer over en de slappe lach was als sneeuw voor de zon verdwenen. Het liefst Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höègte" - 22e jaargang nr. 2 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 10