- 28 - EACTIES VAN LEZERS I1 door Bob Gorter In het februarinummer van Op de Hoogte 2009 stond een opgave van de personen die honderd jaar geleden op Wieringen zijn overleden. Eén daarvan was de volgende: akte 23 Rikzelina Dinkla, 8-5, 08:00 uur, "alhier uit zee is aangebracht het lijk van", 20 maan den, geboren te Hoogezand en wonende te Ten Boer, dochter van Geert Dinkla, schip per en Lammigje Schutrup. Aangegeven door Arien Gorter, rijksveldwachter en Gijs- bert de Otter, gemeenteveldwachter. Te Eukliuizea ia liet lijkje van een meisje uit 7ee aangebracht. Ook te Wieringen is een lijkje jn zee opgepikt. Vermoedelijk bij de Lemmer ramp omgekomen kinderen van schipper Dinkla. Leeuwarder Coura?tt 11 mei 1909 Stoomschip Heerenveen Het is duidelijk dat er iets vreselijks moet zijn ge beurd in 1909. Meer dan het bovenstaande was ons niet bekend. Enige tijd geleden kreeg ik een telefoontje van de heer Nan K. Mulder Nz. uit Menaldum, die hierover veel meer wist te vertel len. Ook stuurde hij een e-mail met feiten, een parenteel en artikelen uit de Leeuwarder Cou rant. Daar zijn we hem dankbaar voor, want zijn reactie en naar aanleiding daarvan verder onder zoek, vormt de basis voor het volgende. Een scheepsramp op de Zuiderzee op 20 april 1909 Op 20 april 1909 is op de Zuiderzee het houten dekschip (een tjalk) De Hoop, geladen met grind en zand, onderweg van Millingen (bij Nijmegen) naar Veendam, vergaan. Alleen schipper Geert Impressie van het drama zoals het zich voltrokken zou hebben op 20 april 1910 Dinkla kon gered worden door de salonboot "Heerenveen" van de lijn Holland-Friesland. Zijn vrouw en zes kinderen kwamen daarbij om het leven, evenals de loods De Vries. Het jong ste kind, Rikzelina, op Wieringen aangespoeld, was 20 maanden oud, het oudste tien jaar. Het Utrechts Nieuwsblad van 21 april 1909 bericht het volgende: "Op 15 april zijn drie scheepjes, waaronder dat van het ongelukkige gezin, geladen met zand en grind voor rekening van de firma Den Breejen, uit Nijmegen vertrokken. Het scheepje was zeer waarschijnlijk niet meer zeewaardig, al thans niet bestemd voor zulk een stormweder als gisternacht (De oversteek van Kam pen naar Lemmer voer de destijds over de Zui derzee) Men weet niet precies hoe het ongeluk is gebeurd. De zee stond wel dwars op het schip. Een rukwind sloeg de roef, met daarin Din- kla's vrouw Lammigje Schutrup en zijn zes kinderen, overboord. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 1 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 29