Parenteel van Simon Klein (1869-1954) - 25 - draaibruggen, onderhoud van de wegen inclusief zout- en pekelstrooien in de winter, vernieuwen van steenglooiingen door steenzetterploegen, zinkstukken en steenstort op de voet van de Dijk. Diverse keren werd de Afsluitdijk opgehoogd in verband met veiligheidseisen. Veelal werkten er zestig tot zeventig mensen aan het onderhoud met als piek 1953, waarbij een half jaar later dan de bekende Februaristorm (Zeeland) de groot ste schade aan de Dijk plaatsvond. Op dat mo ment werkten er meer dan honderd mensen aan de Dijk, er werden zelf Duitse steenzetters inge huurd door Rijkswaterstaat. Piet Klein was altijd vroeg op zijn werk. Hij had een bloedhekel aan mensen die altijd te laat op hun werk verschenen. Goede werknemers werden goed betaald, met eventuele toeslagen voor ex tra diensten. Vrachtrijder Jan van der Wal kon na zijn diensttijd in Nederlands-Indië als diepspitter in de Wieringermeer aan het werk voor 35 a 45 gulden per week (meterswerk), handwerk met de schop. Na een halve week had Jan genoeg van dit werk en ging als chauffeur bij Piet Klein voor basisloon van 65 gulden per week in dienst. Zoon Simon zette het bedrijf voort na het overlij den van Piet Klein (de oprichter) en vervolgens de kleinkinderen, Piet, Geja, Jan en Hans Klein. Ten gevolge van een noodlottig auto-ongeval op 17 november 2003 bij de Stolpen overleed he laas Geja. Qua omvang is het bedrijf gekrompen als gevolg van het verlies van het bietentrans port (seizoenwerk) en ook de Afsluitdijk had den ze niet meer als hoofdaannemer. Het aantal werknemers is gedaald van 60 naar ongeveer 20 mensen. Nu worden vooral waterwerken voor de Provincie Noord-Holland, Rijkswaterstaat en Hoogheemraadschap Wieringermeer uitgevoerd. Veelal dukdalven, remmingswerken, beschoeiin gen, onderhoud havens, bruggen, vlotbruggen en baggerwerken. Door schaalvergroting van de auto's, draglines, shovels en mechanisatie zijn er minder mensen nodig, er is er vooral veel minder handwerk. Werknemers vanaf het begin waren: De vrachtrijders: Möhling, Willeboordse, Piet van der Hulst, Jaap Bakker, Jan Tijsen, Klaas Frans, Jan van der Wal, Henk Hoogeveen, Simon Klein en Dolf Tienstra. Kees van der Kreeke werd tijdelijk geleend van Willem Kaleveld. Monteurs: Herman Pennekamp en Jan de Haan. Machinisten: Arie Glim, Willem Keijzer, Ab de Wit, Filius, Simon Omis, Jan Möhling en Leen Hoep. Boekhouders: Simon de Haan uit Middenmeer en Johan van der Berg. Shovelmachinist: Arie Geluk. Drie machinisten emigreerden naar Canada: Arie Glim, Simon Omis en Jan Möhling. Van de oude erfbebouwing op Smerp zijn de hou ten garage annex autobergingen, houten nood woning (S. Klein) vervangen door nieuwbouw en de boerderijwoningen annex opslagruimte tot modern kantoorpand en schaftlokaal. Anekdote: Vaste aannemer Volleert Bakker uit Den Oe ver, die graag overdreef, slaakte de kreet bij het aanschouwen van de zolderopslag in de boerderij: "Deer legge wel duzend vrachwa- genbanden, Piet," om deze ruimte vervolgens te verbouwen. Het hedendaagse aannemersbedrijf bestaat uit: kiepertransport, containerverhuur en -opslag, werkpontons met kranen (Afsluitdijk, Pieter en Stien) en bijboten, hydraulische kranen, shovel en een werkplaats ten behoeve van onderhoud en staalwerk. Generatie I (van 1869 tot 1954) I Simon Klein, zoon van Albert Klein (landman te Wieringen en Maartje Maars, veehouder, schipper, visser, arbei der en landman, wonende te Wieringen, geboren op dinsdag 20 juli 1869 te Wie ringen (Smerp), is overleden te woensdag 8 september 1954 te Wieringen, is begra ven te Stroe. Simon trouwt te vrijdag 20 maart 1896 te Wieringen te 26-jarige leef tijd met de 22-jarige Gerritje (Gerbrig) Mulder ook genaamd Gerbrig Mulder, dochter van Jan Mulder, landman te Wie ringen en Geertje Kuut. Gerritje, zonder beroep, wonende te Wieringen is geboren op vrijdag 21 november 1873 te Wierin gen (de Elft) en overleed op zaterdag 14 november 1942 te Wieringen, begraven te Stroe. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 22e jaargang nr. 1 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 26