- 24 - Voor de Suikerunie verzorgde Pieter Klein eveneens het bieten transport naar de binnenschepen in de Wieringermeer met inhuur van zelfstan dige transporteurs, te weten Teeuwis Visser, Elzo Stubbe, Piet de Haan (kolenboer Wes- terland), Cornelis en Piet de Haan (latere rijschoolhouder Hip- polytushoef) en Geert Zuidema. Aanvankelijk met twee man op de vrachtwagens, die met de bietenvork hand matig werd geladen. Veelal huurde men losse werkmensen in, dorskast mensen en losse boe renknechten (onder andere Kees Kostwinder en oude Poepjes). Op de Maeck vrachtauto monteerde Herman Pennekamp (nu ongeveer 60 jaar in dienst bij firma Klein) een draadkraan plus een nieuw gefabriceerde bietenknijper, bij smid Piet Luijt Pieter Klein, ca. 1934 Jan van der Wal met GMC kipper op een talud Door de groei van het bedrijf Klein werd Piet onder- en later hoofdaannemer van weg- en wa terbouwwerken. Enkele grote werken die door de firma Klein uitgevoerd zijn: Gemeente Wieringen, grond- en straatwerk, rioleringen in dorpskernen en nieuwbouw- werken; verkavelingen te Murmerwoude in Friesland; Jan Bosker, grindbaggerbe- drijf. Teelaardetransport met vier wagens om teelaarde af te gra ven bij Swalmen aan de Maas in Limburg; Scheveningen, Bou levards zandtransport strekdammen; Firma Twisk-Bosman Heiloo, zandtransport duinen, nieuwbouwwerken van de Gemeente Alkmaar. Teeuwis Visser, kennis van Bosman voorma lig stratenmaker aan de Afsluitdijk, regelde deze transporten. Af sluitdijk, eerst onder aannemer vervolgens hoofdaannemer. Jzn vandaan, waarmee Herman Pennekamp de GMC vrachtauto's laadde tot wel driehonderd ton per dag. Deze GMC dumpauto's waren Her mans favoriete merk, latere vrachtautomerken waren Borgward, Bedford, Internationals, Mer cedes, Henschel en Man. De grootste groei maakte de firma Klein nadat Piet Klein met zijn jeugdvriend Willem Kaleveld, vishandelaar te Den Oever, die financieel borg stond om de inschrijving van het aannemen van de Afsluitdijk als hoofduitvoerder, te kunnen re aliseren. De Afsluitdijkwerken bestonden hoofd zakelijk uit: onderhoud van schut- en spuisluizen, Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 22e jaargang nr. 1 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 25