ARKANTE WlERINGERS - 23 - door Piet Luijt met medewerking van Jan van der Wal, Herman Pennekamp en Piet Luijt Pzn. Grondlegger van de firma Klein - Wieringen was Pieter Klein, geboren Wieringen 23 maart 1903. Pieter Klein was getrouwd met Geertje Bakker van Vatrop en zij kregen een zoon, Simon. Pieter Klein Szn werd geboren op Smerp, waar zijn vader Simon een boerderij annex eendenboerderij in de Westerling runde. Na het overlijden van oude Simon Klein erfde de twee zonen, Pieter de boerde rij en erf enAlbert het land, welke hij doorverhuurde aart Adolf Kuiper en later aan hem verkocht. Albert had een café cLand en Zeezicht'op Oosterland, naast de tegenwoordige garage Klein. Pieter Klein 22-12-1909 In de Westerling, de laagte tussen Smerp en Oosterland, had oude Simon Klein evenals Doesburg van Oos terland een eenden- bedrijf. De mosselen (eendenvoer) werden op 't Wad geraapt en opgevist met een aak- je en getransporteerd met paard en wagen over Wieringen naar de Hoelm, de Haukes en Westerland waar eveneens eendenboeren wa ren. De eerste auto van Pieter Klein werd aan geschaft voor het vervoer van deze mosselen en landbouwproducten. Tevens reed hij de eenden en kippeneieren voor de verkoop naar de markt plaats in Purmerend. Op de terugweg door West Friesland nam hij fruit en tuinderproducten van Wervershoof mee. In het koude winter - voorjaar, tijdens het mosselenvissen liep Piet Klein door verkleuming sen en motoren. Door het intensieve gebruik van zandaannemers materialen, bietentransport en beurtdiensten transport kon dit niet uitblijven. De monteurs Simon Asjes, Teeuwis Visser en Jan Lont (van de Prop) werkten dikwijls 's nachts en in de weekenden door, om de vrachtauto's weer op de weg te krijgen en voor de transporteurs wat te laten verdienen. Dit was "service" van de bo venste plank omdat de monteurs zich verplaats ten in de problemen van de eigenaars om dien sten op tijd te rijden. Pieter Klein verzorgde eveneens het transport van de cementfabriek "Enci" van de Hoogovens naar Den Oever, tijdens de aanleg van de schut- en spuisluizen in de Afsluitdijk. Met een speciale vrachtauto waarvan het frame was ingekort en een eigen gefabriceerde aanhangwagen door Si mon Asjes (zie foto) reed men deze cementtrans- porten. Deze trailer- vrachtwagen stond nooit stil en werd door een ploeg chauffeurs, van drie man, gereden. een zware longontste king op en haalde hij het van de dood. Gerepareerd werd er bij zijn boezem vriend Simon Asjes, in de Nieuwstraat. Simon was voorma lig beurtschipper- zoon (Amsterdam- Wieringen), later ga ragehouder en mo- torenhandel. De eerste primitieve vrachtauto's hadden veel pech aan de dif ferentiëlen, steekas- VI. n. r.zoon Simon Klein, Geertje Klein-Bakker en Pieter Klein Szn Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 22e jaargang nr. 1 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 24