VERRIEPE ÏEMATE 22 - door Dick Numeijer Teugewoordig hewwe ze }t van hogerhand alsmaar over vitemine etc. 't Hele alfabet hewwe ze voer je klaar lege. Voer 't groeie, teuge 't groeie, ik ken d'r wel een heel verhaal over skrieve weer 't allegaar goed voer is. Nou wul ik jullie ejkes vertelle, dat ik in de oorlog ok vitemine at. Dat zit zó: Bij Dientje op 't Hoekje kocht je voer de oorlog voer een cent een gelukstojfïe en asje den echt geluk had, den köje d'r nog ien hale. In de oorlog werd de snoierij skaars, 't werd later allegaar van dat surregaatspul en deer was niet veul smaak an. Ab Wakers, de groenteboer op 't Kerkplein, had een gezonde oplossing, al wiste we toen nag niet van vitemines óf. Van 't zinken geld dat je in de oorlog had kochte we bij Wakers fruit wat ie den in voerraad had. Zó kocht ik een keer temate, dat was wel fruit weervan je an de smaak wenne most, maar den was 't wel lekker. 'k Had ze net kocht en toen ging de bel van de Roemse kerk. As misdienaar wist je den dat je komme most as je dienst had (en dat beurde nag alderes). Je most je in de sakkerestie omkleje, de kèèrse ansteke en al dat gedoe. Nou, dèèr sta je den met je die zek vol temate. Dat kon nog wel prebleme geve, want as je bij 't altaar op de knieze most, zat 't 'r wel in dat 't hele zootje knapte en den was 't niet best. Dat zou den een mooie prutboel in je broek worre en kom deer den maar eens mee tuus. De oplossing was dichtbij. In de sakkerestie sting een gróte hoge kas voer de dienstklere. D'r sting altijd een trapke teugenan. M'n temate hew ik zolang op de kas leit en ik docht: as 't lof uut is den neem ik ze weer mee. Dat liep effies aars: as je in de dienst heen en weer liep, keek je zó welderes stiekum de kerk in en den zag je je vriende en kreeg je een gebaar van wat as de kerk uut is te gaan doen. Jullie begriepe wel dat 't niet goed óf kwam. Toen de dienst óflópen was hew ik gauw de keersedóver pakt, de keerse dooft, de klere uut, jas an en as de sodemieter naar de jonges. Nooit meer an de temate docht, later ok niet. Een week of wat later werde we d'r an herin nerd. 'tWas zó dat 't dienstmatje van pestoor an 't stoffe weest was. Ze had ok de bovenkangt van de kas meenomen. Vanóf 't ongerste treetje van 't trapke kon ze nèt 't rangdje meevege. De te mate leke wel overriep te weze, want ze kreeg de hele troep struuf over d'r heen. Nou, dat most uutzocht worre, maar vreemd was dat: gien mens had 't dèèn. Jare later het m'n zeun nageres meedrumt in 't jeugd-kerkorkest, omdat z'n neef die t'aars altied dee, in 't ziekhuus lag. Toen de dienst óflópe was ging ik naar de kerk om 'm te hellepe met 't oprumen van 't drumstel. Hij had 't temateverhaal al meer kere hoort en toen we in de sakkerestie kwame zei ie: "Vader, is dat de kast van de tomaten?" "Ja, jongen, hij staat er aldeur nag." "Wat is er met die kast?", vroeg de pastoor, die er net langs liep. Ik hew 'm 't hele verhaal verteld, maar de beste kirrel kon de grap er achteróf niet van inzien. Ik nag wel!! Toch hóóp ik dat tematestruuf goed voer je vel is, want den het 't dienstmatje van pestoor d'r toen nag een mooie huid van overhouwen. Ik zou 't niet wete, want ik hew 'r nooit meer sproken. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 22e jaargang nr. 1 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 23