^Jroaarb can ben roatercjeus J®. |3Iois oan CÜrpsIong 1572 Zwaard van Bloys van Treslong in de Michaëlskerk te Oosterland. De onderzijde van de lijst ontbreekt, het bord is vroe ger groter geweest. Er heeft meer tekst op gestaan. (foto Helene Gorter-Prins, informatie van Kees Klein) - 19 - liggende schepen tegen een Spaanse aanval. Op Vlieland waren de Geuzen diezelfde maand kind aan huis bij de bevolking.' De Slag bij Wieringen Begin maart begon het te dooien, op 5 maart was de zee ijsvrij. De twee schepen lagen nog vast gevroren, maar kapitein Jelte Eelsma slaagde er als eerste in zijn schip uit het ijs te bevrijden en zeilde weg. Treslong moest zich kort daarna ver dedigen tegen troepen van de Spaanse stadhou der Bossu, onder bevel van vice-admiraal Rol, die vanuit Enkhuizen over het ijs naar Wieringen kwamen om zijn schip te veroveren. Het gevecht dat ontstond is in de geschiedenis bekend gewor den als De Slag bij Wieringen. Dr. de Meij: 'Begin maart bedreigde de Hol landse edelman een ernstiger gevaar, dat niet met diplomatieke woorden maar slechts met ge weld afgewend kon worden. Uit Enkhuizen trok ken vier vendels onder aanvoering van Bossu's onderbevelhebber Jan Simonsz Rol en voorzien van geschut op het schip van Treslong af. Er ont stond een artillerieduel waarbij de Watergeuzen hun belagers enige tijd op een afstand konden houden; ondertussen slaagden zij erin het schip uit de omklemming van het ijs los te maken en triomfantelijk zeilden zij de vrijheid van de zee tegemoet.' In "Oorsprongk, begin ende vervolgh der Nederlandsehen oorloghen, beroerten en- de burgelijeke oneenigheden" van Pieter Christiaenszn Bor (1559-1635) omschrijft deze het als volgt: Grave van Bossu, stadhouder van Holland in plaatse van den Prince van Oranje aan de zijde van den hertog van Alva, heeft aldaar gezonden den Vi ce-Admiraal Jan Sijmonsz. Rol met vier vaandelen soldaten menende het voorzeide schip met alle het volk te vangen. Deze kwamen daar zo onvoorzien dat zij bijna de kapitein met het meeste volk, hetwelk te lande was, zouden hebben verrast en gekregen en hadden nauwelijks tijd te scheep te komen, maar kwamen nog meestal te scheep, uitgenomen hunlieder constabel, die vanzelf leegliep bij de vijanden. Deze kapiteinen aldaar aangekomen zijnde zonden een bode aan 't schip en deden het opeisen. Treslong gaf kwade antwoord en zeide dat hij op hunlieden niet en paste, hij en wilde schip noch goed niet verlaten eti hadde voor hun lieden niet dan kruit en lood ten beste, 't welk verstaande zijn zij al 't samen daarop aangekomen om het schip, aldaar in het ijs bevro ren leggende, te bevechten en nemen. Maar Treslong schoot er zo geweldig uit met zijn geschut, dat zij zeer haastig en met vreze, achter den dijk geweken zijn. Daarna hebben zij veel praamkens en sleeden met aarde op het ijs gebracht en geschut, en schoten wel vierhonderdachtentachtig schoten op het schip, zonder 't zelve iet te kannen krenken, want zij en dorsten niet te na onder Treslongs geschut te komen. Doch werd de schipper van het schip geschoten, de welke zij als eene vrouw huldeti en met kamers van bassen aan armeti en benen gebonden deden in 't water zinken. Treslongs volk arbeidde zeer met bij ten en anders, om 't schip los te krijgen, ten aanzien van hunne vijanden, die zo na niet en dorsten komen dat zij het konden beletten. Ten lesten kwamen zij los en schietende zeer geweldelijk en begekten zij hunne vijanden en voeren het zeewaarts in zonder iemand anders dan de voorschreven schipper verloren te heb ben, h welk groot wonder was, en zeilden voorts in Engeland." Het zwaard van Bloys van Treslong Volgens de overlevering hebben de Wieringers Treslong gedwongen zijn zwaard aan hen af te Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 22e jaargang nr. 1 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 20