i <s - 16 - Enkele decennia na het einde van de Gelderse Oorlogen wordt de Zuiderzee opnieuw het strijd toneel van zeerovers. In de periode 1568 tot 1572 volgen de watergeuzen het voorbeeld van Gro te Pier en worden zij door hun rooftochten en plunderingen de schrik van de bewoners van de dorpen en steden rondom de Zuiderzee. Toch is er een wezenlijk verschil. De geuzen maken zich niet schuldig aan zinloos bloedvergieten, zoals de massale moordpartijen uit de Gelders-Friese zeestrijd, een halve eeuw eerder. Stadjes en dor pen worden wel gerantsoeneerd en geplunderd, maar de inwoners blijven meestal ongedeerd. Alva stuurt in 1568 een Hollands eskader onder admiraal Boshuizen naar de Eems en er volgt een zeeslag die door de watergeuzen gewonnen wordt. In 1571 leveren zij nogmaals strijd in de Slag bij Emden en nu worden de geuzen versla gen. Op 1 april 1572 veroveren de watergeuzen met 28 schepen Den Briel. Nu keert het tij. De bevolking schaart zich achter de geuzen, Oranje keert terug als stadhouder en de oude waarden worden hersteld. De prins laat de geuzenkapi- teins onder bezoldiging in dienst treden van de nieuwe Hollandse en Zeeuwse marine. Willem van der Marck Lumey wordt tot Luitenant-ge neraal en Admiraal van Holland benoemd. Korte tijd later ontslaat de prins hem weer wegens be gane wreedheden. In 1573 wordt Willem Bloys van Treslong admiraal van Holland en Lodewijk van Boisot admiraal van Zeeland. De naam Watergeuzen zou nog jaren worden gebruikt voor zeelieden die strijd tegen Spanje voerden, maar zij waren geen ballingen meer. Sommigen bleven kapen, anderen kwamen op de Hollandse en Zeeuwse vloot, weer anderen keerden na de bevrijding van de Spanjaarden naar huis terug om hun vroegere bezigheden te hervatten. Willem Bloys (Blois) van Treslong Jonkheer Willem Bloys van Treslong wordt in 1529 geboren en groeit op in Den Briel. Zijn fa milie is een bastaardtak van Jan van Chatillon, graaf van Blois in Frankrijk. Zijn vader Jasper Bloys van Treslong was in 1527 schout te Haar lem en in 1529 baljuw van Kennemerland. Kort vóór of na de geboorte van Willem wordt hij ook baljuw van Voorne en woont het gezin in Den Briel. Willem gaat in 1556 in zeedienst bij de vloot van Karei V en vecht mee tegen de Turken en de Fransen. Zijn vader heeft als baljuw een jl d-mtra. mm,-ej Willem Bloys van Treslong, Heer van Oudenhove, Grey- soort en Peterghem in Vlaanderen, Treslong in Henegou wen, Benthuizen, Cabauw en Stein in Holland. bestuursfunctie in dienst van de graaf. Zo heeft hij contacten met de grondlegger van de Neder landse opstand tegen de Spanjaarden, Hendrik van Brederode, heer van Vianen en burggraaf van Utrecht. Het gezin Bloys van Treslong, be staande uit vader Jasper, moeder Catharina van Wijngaarden, hun vier zonen en twee dochters, steunt hem vanaf het begin. Willem keert in 1562 terug naar Nederland, bekeert zich tot overtuigd Calvinist en sluit zich aan bij het Verbond van Edelen. Hij neemt in 1566 deel aan de Beel denstorm in Den Haag en voert met zijn broers Handtekening van Bloys van Treslong. Hij ondertekende soms met Guillaume de Bloys et Treslong, maar hier staat Wilhelm van Bloys ende Treslong uit een brief aan Willem van Oranje, Den Briel, 15 maart 1576. Koninklijk Huis Archief) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 22e jaargang nr. 1 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 17