Jet zwaard van de watergeus WILLEM BLOYS van TRESLONG - 12 - door Tiny Hoogschagen-Metselaar In de beginjaren van de Tachtigjarige Oorlogop 1 april 1572, veroverden de watergeuzen Den Briel. Hun aanvoerders, de Luikse edelman admiraal Willem van der Marck, Heer van Lummen (Lumey) en de Hollandse jonkheer kapitein Willem Bloys van Treslong, verwierven daarmee roem in de Vaderlandse Geschiedenis. Slechts enkele weken eerder, van 10 februari tot in maart van het jaar 1572, lag Bloys van Treslong met twee schepen van de geuzenvloot vastgevroren in het ijs voor de kust van Wieringen. Zijn zwaard bleef op het eiland achter en wordt sindsdien bewaard in de Michaelskerk te Oosterland. In het kort de achtergronden van deze historische gebeurtenis. De Geuzen Tijdens de regering van Keizer Karei V (1500 - 1558), begonnen de Duitse monnik Maarten Luther en de theoloog Johannes Cal- vijn een nieuwe kerkelijke leer te prediken. Karei V heerste over het machtige Spaans-Habsburgse rijk en had ook de titel Keizer van het Heilige Roomse Rijk geërfd van zijn grootvader Keizer Maximilliaan van Oostenrijk. Keizer Karei wilde trouw zijn aan Rome en verbood de nieuwe re ligie. Aanhangers van de Reformatie hadden kans streng gestraft te worden door de kerkelijke recht bank, de Inquisitie. In 1555 deed Karei V troonsafstand en verdeel de zijn rijk in een Spaans en een Oostenrijks deel. De Oostenrijkse erflanden liet hij na aan zijn broer Ferdinand I. Als Heer der Nederlanden werd hij op gevolgd door zijn zoon Fi- lips II, die ook koning van Spanje werd. Onder zijn leiding werden de religi euze onderdrukking en de vervolgingen voortgezet, met als doel dat alleen het Rooms katholieke geloof in de Nederlanden beleden zou worden. Ook werd de macht van lokale edelen beperkt. Als gevolg daarvan keerden vele hoge edelen zich te gen het Spaanse gezag. De eerste edelman die bereid Bewerkte (samengevoegd) illustraties uit geschiedenisboek voor het lager onderwijs (Uit: Toen en nu, deel 2. Leesboek over de geschiedenis van het vaderland voor christelijke scholen doorWG. van de Hulst en R. Huizenga. Illustraties: C. Jetses en WK. de Bruin vierde druk uitg: J.B. Wolters U.M. Groningen, Den Haag, 1924) Optocht van de Edelen naar het paleis van de landvoogdes, 5 april 1566 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Höögte" - 22e jaargang nr. 1 - 2010

Op de Hòògte - Wieringen | 2010 | | pagina 13