- 110 - opnieuw in eigendom. De methoden van roverij, zoals de Vikingen die hebben uitgevoerd in Fri- sia tussen de Lauwers en het Zwin in de negende eeuw, zijn ontwikkeld vanuit de Kaapvaart. Karei Martel trad in 734 op tegen de Kaapvaarders als zeerovers in Oostergo en Westergo en ging met zijn vloot ook eens kijken op Wieringen, omdat het mogelijk was geworden Wieringen varende te bereiken. Door het dichtslibben van de Middel zee bleven er twee plaatsen bestaan vanwaar tot in de Geuzentijd nog Kaapvaart werd uitgevoerd namelijk Harlingen en Dokkum. Wieringen, lig gend aan de vaarweg naar en vanaf de Zuiderzee, was bij uitstek een geschikte plek om de Kaap vaart te bedrijven. Er zijn daar twee berichten over bekend, respectievelijk uit 1414 en 1446 die ik hierna vermeld als volgt: Uit Literatuur 4 p.55: Rentmeester Geryd van den Zyl schrijft in 1414 (ARA reg.844): "Eerst Pieter Ewoudt van eenre besterf te in Wierin gen by dode Hendrick Folkert een zeerover was. Ende mijns genadig heren lude beroeft ende haren goede benomen hadde opten zee dair of ontfaen XXVI" Hendrick Folkert was een zeerover. Of hij zich ophield buiten het rechtsgebied van de Graaf of juist niet: hij beroofde de onderdanen van de Graaf en daarom verviel de erfenis van zijn moe der aan de Graaf. Uit Literatuur 5, deel II, p. 142: "De Wieringers belagen de Deventer handelssche pen, komend van de Oostzee. De 26e augustus 1446 werd aan de Magistraat van Deventer vanuit Hol land bericht, dat "die van Wieringen" bezig waren met het uitrusten van enige schepen om op zee bij Wieringen te kruisen om Deventerse schepen, die van de Oostzee komen, zoveel doenlijk te overmeesteren en voor goede buit te verklaren! De Magistraat van Deventer gaf van dit alles kennis aan de President van de Raad in Holland en nam aan dat die Raad de opzet van de Wieringers zou doen verdwijnen. Zelf liet de Magistraat van Deventer ook verbodbrieven aan de Wieringers uitgaan. Maar helaas, vóórdat die brieven daar aangekomen waren hadden Klaas en Jan Lonlo, reeds een schip, in Deventer thuis horende, genomen en meegesleept. Eerst in 1449 is dit geschil door de Raad van Holland, ten voordele van de eige naren van het gemelde schip beslist." Maar hoe zullen zij hun schip hebben terug ge kregen? De Wieringers zullen het niet in Deven ter hebben durven brengen, mogelijk hebben an deren het in Wieringen opgehaald,wellicht onder gewapende begeleiding en hoe zag het eruit? Hieruit blijkt, dat het in 1446 een grotere en meer georganiseerde omvang ging aannemen om zelfs enige schepen uit te rusten om op zee te gaan kruisen en vrachtschepen te overmeesteren en schip met lading naar Wieringen te brengen! Dat betekende oorlog met een rijke koopmans stad als Deventer! Een onderzoek naar de juri dische behandeling van het geroofde Deventer schip voor het Hof van Holland kan heel interes sante feiten opleveren. Zelf ben ik thans helaas niet in staat dat onderzoek te verrichten. Getuige berichten uit Literatuur 1, p.353 en 354, dd 1609, blijkt dat Hugo de Groot een groot ge leerde was van de Universiteit Leiden, over het Zeerecht. Het komt neer op vrijheid van de zee voor een ieder en een Kaaprecht alleen in oor logsomstandigheden. Hij was ook secretaris van de stad Rotterdam en werd gevangen gezet in Slot Loevestein, gelegen buitendijks van de Bommelerwaard in de kwestie van Oldenbarne- velt versus Prins Maurits. Door eigen onderzoek in de administratie van de stad Rotterdam, heb ik gevonden dat zijn salaris voor en na zijn ge vangenschap werd doorbetaald tot zijn dood, of hij zich bevond te Parijs of in Zweden. Ook werd pas na zijn dood een nieuwe secretaris benoemd. Zo blijkt de Kaapvaart in de historie van Wie ringen, door wetenschappelijke ontwikkeling van het zeerecht en de voortgaande wereldwijde be schaving, te zijn verdwenen. Literatuur: 1KRONIEK VAN NEDERLAND, door Aart Aars bergen en anderen. Uitgave Elsevier Amsterdam, 1987. ISBN 90 10 05932 4 geb. Uitgever Nico Kui pers. NUGI641. 2. Romeinen, FRIEZEN en Franken in het hart van Nederland onder redactie van W.A. van Es en W.A.M. Hessing met vele redacteuren. Uitgave Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek, 1994. ISBN 90 5345 049 1 geb. NUGI6.44. Hoofdstuk 6: Friezen,Franken en Vikingen, door W.A. van Es, pp. 112 t/m 114. 3. Waddenland, Ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij, 200t. Uitgeverij Noordbroek, Leeu warden. ISBN 90 330 1243 X CIP NUGI644 4. Wiringherlant, deel 1, door J.T.Bremer, Uitgeverij Pirola, Schoorl, oktober 1979. ISBN 90 6455 015 8. 5. KERKELIJK EN WERELTLIJK DEVENTER, deel I, 1732 en deel II, 1788. Gerhard Dumbar, secretaris Stat Deventer. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 4 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 8