- 107 - Lek, langs de Vecht en de Kromme Rijn,langs de Oude Rijn tot aan Leiden, op de geestruggen naar het zuiden en in het Kennemerland naar het noorden, Texel enWieringen. Nu de bisschop terug is in Utrecht, wil hij op nieuw en zo veel mogelijk in zijn eigen onder houd kunnen voorzien. Daarom gaat bij iedere oogst een deel van de gerst, rogge, erwten en bonen naar Utrecht. Uit de gebieden waarin de Kerk de visrechten bezit moeten zalm, snoek en baars worden aangeleverd. Daar is heel wat landbezit voor nodig. Het roven door Vikingen is nu voorbij, na ruim een eeuw. 950 - Egmond, 15 juni 950. In Egmond vieren de monniken en de gelovi gen vandaag het jaarlijkse feest van de plech tige bijzetting van de stoffelijke resten van Sint Adalbertus. De festiviteiten hebben plaats in de nieuwe stenen kerk. Graaf Dirk II van Holland, die de bouw moge lijk gemaakt heeft, kan trots zijn op wat hier tot stand is gekomen. Terwijl verder in het Utrecht se bisdom de overgrote meerderheid van de kerkelijke gebouwen, zeker ten plattelande, nog van hout is opgetrokken, heeft men naar deze barre uithoek aan de kust voldoende stenen la ten vervoeren om een bijzonder moderne kerk neer te zetten. Ook in Egmond stond tot voor kort een gewone, rechthoekige, houten zaal kerk, die ongeveer twintig jaar geleden door Dirk I, de vader van de huidige graaf, samen met een nonnenklooster was gesticht. Daar voor had er bijna twee eeuwen een kleine ge dachteniskapel voor Albertus gestaan, eveneens van hout. Dirk II heeft de nonnen vervangen door monniken uit de sinds 941 (in de sfeer van Cluny) hervormde St.Pietersabdij van Gent en tegelijkertijd de kleine kerk van zijn vader een grotere opvolgster gegeven. Het nieuwe ge bouw, dat buitenwerks 10,5 bij 24 meter meet, is aan de buitenzijde strikt rechthoekig, evenals de meeste houten kerken. Pas als men binnen staat, blijkt de tweedeling tussen schip en koor. Dan merkt men ook op at de drie altaren ge plaatst zijn in absides, die van buiten onzicht baar het koor afsluiten. Tot zover de "Berichten". Waarom heeft het zolang moeten duren voordat graaf Gerulf II, graaf Waldger, Dirk I en Dirk II de leiding namen met de Friezen en beloond werden bij de verdediging van de kust, enz.? De wijze van politiek voeren, alle vreemdelingen wer- den als bondgenoten en in genade aangenomen, was sinds de komst van de Romeinen in ons land gebruikelijk geworden. Dit verschijnsel,is goed beschreven in Literatuur no 2,p. 112 t/m 114 door A.van Es. Het verhaal dat op Wieringen bekend is, als zou graaf Dirk I in de kerken van Oosterland en Hip- polytushoef geweest zijn berust met grote waar schijnlijkheid op waarheid en zal kort na zijn belening door koning Karei III de Eenvoudige geweest zijn, in 922. Mogelijk waren die kerkjes van hout verwoest, zoals zijn eigen kerk bij Eg mond en heeft hij opdracht gegeven ze opnieuw in hout op te bouwen. Hierbij is een overzichtje opgenomen van het ontstaan van het Hollandse Huis door de gra ven uit Friesland, die de Vikingen met legertjes van Friezen gingen verslaan en wegjoegen van de kust naar zee. De Friezen moesten het zelf doen, want de Frankische koningen waren verdeeld en streefden andere belangen na! GERULF Graaf van Westergo in Friesland (Fri- sia). ±785 - 856, woonde in Westergo. Na 814 was hij leenman van Keizer Lodewijk de Vrome van her Frankische Rijk, Overleden in 856 in het klooster Corvey, Westfalen, gelegen aan de wes telijke oever van de rivier de Weser. GERULF II Na de dood van Godfried de Noor man, juni 885, Graaf van Friesland, Frisia tus sen de Lauwers en 't Zwin. Zoon van Gerulf I, wonend in Kennemerland.- ±830 - 898. Op 4 augustus 889 door Koning Arnu 1 f van Karinthië van her Midden Frankische Rijk beleend met Kennemerland. f'. MM ('W/i '<->/1 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 2 le jaargang nr. 4 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 5