De gmjsheid. STA OP voor 28 za*gnümmers - 134 - CHENKINGEN Een aantal foto's van fam. J.J.Tijsen uit Den Oever. Twee dezelfde boekjes door Grietje Wilms- Lettinga met dank aan de onbekende gever In mijn brievenbus gevonden: twee boekjes "Sta op voor de grijsheid, 28 zangnummers op bekende wijzen", uit januari 1917. "Uitgave van den bond voor staatspensionnereering". Ze gaan niet over Wieringen, maar wel over Wieringers van ongeveer honderd jaar geleden. Toen wilde men al AOW, maar die is er pas in 1957 gekomen. Twee van de zangnummers vindt u hieronder, de nummers 18 en 25. U kunt alle andere nummers lezen in het archief van de Historische Vereniging Wieringen. 18. De klacht eens armen. Wijze: "Op de groote stille heide, enz. Solozang. Oud van jaren, zonder krachten, Dun gekleed en slecht gevoed, Dwaal ik rond langs straten, grachten, Zonder doel, waar 'k zet mijn voet; Dagen en ook nachten lang Heb 'k geen thuis, waar 'k rusten kan, 'k Ben oud en vergeten! (bis) Vergeten 'kWas als werkman vroeger jaren Steeds vol lust bij mijn patroon, 'k Werkte vlijtig; doch te sparen Kon niet van 't verdiende loon. Maar toen 'k oud werd, zestig jaar, Viel het werken mij te zwaar, Mijn krachten verdwenen, (bis) Verdwenen. Mijn ontslag is mij gegeven, 'kWerd te oud; is 't mijne schuld?! Dat is na mijn werkzaam leven, 't Loon voor arbeid, vlijt, geduld; Zonder hulp en arm en oud, Zonder krachten, moegesjouwd, Verlang ik naar 't einde (bis) Naar 't einde. Neerland, kunt gij mij niet geven, - Nu 'k ben oud en krachteloos In den winter van mijn leven, Ziekelijk en hulpeloos, - Staatspensioen, waarvan ik dan Net, fatsoenlijk leven kan, 't Is billijk, rechtvaardig! (bis) Rechtvaardig! op öekende wijzen. S-oSvoo, 25. Opoe Solo Opoe had d' r heele leven, Voor de kinderen gesjouwd, Al d'r jongens en d'r meisjes Waren na elkaar getrouwd. Toen is Opoe in gaan wonen, Bij d' r jongste lieveling, En daar wachtte ze geduldig, Tot ze naar 't kerkhof ging. In 't begin was Opoe alles, Ieder was haar aangenaam. 't Warmste hoekje bij de kachel, 't Mooiste plaatsje voor 't raam. Maar toen Opoe's spaarbankboekje Heelemaal was afgezet, En toen Opoe lam ging worden, Moest ze 's middags vroeg naar bed. Eerst moest Opoe naar de keuken, Had d' r lieveling gezeid. Toen moest Opoe naar den zolder, In de bedstee van de meid. Maanden lag ze daar te suffen, Niemand had meer medelij, Toen de kleine meid kwam vragen, Waarom Opoe niks meer zei. Ter propaganda voor den B. v. S. afgestaan, (get. J. H. SPEENHOF) Voor de melodie zie Speenhofs Zang bundels. De AOW is in 1957 geïntroduceerd door de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid J.G. Suur- hoff. De AOW is de opvolger van de door Drees als minister van Sociale Zaken in 1947 ingevoerde Noodwet Ouder domsvoorziening die uitdrukkelijk als tijdelijk bedoeld was. (Redactie, bron: Wikipedia) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 21e jaargang nr. 4 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 32