- 133 - Jen Oever 't Is vlak bouwland, met rechte wegen en enkele boerderijen. Van de opening in den ouden dijk kunnen wij alles genoegzaam overzien. Maar een bezoek aan dien ouden dijk mochten wij niet ver zuimen. 't Is de thans overbodige wierdijk, die eertijds lange jaren dezen kant van het eiland beschermd heeft. Over een aanmerkelijke lengte strekt hij zich uit en hier vooral kunnen wij de eigenaardig vormen en kleuren zien, die zozeer aan de krijtrotsen herinneren. 't Is een in ons vaderland enige gezicht. Dijken krijgen wij ten onzent genoeg onder de ogen, maar een dijk als dezen vinden wij elders niet meer. 't Is dan ook te hopen dat dit overblijfsel van vroegere toestand bewaard mag blijven. Het eiland, dat zeker voor de kennis van land en volk in lang verlopen eeuwen belangrijke bijdragen had kunnen leveren, waanneer met zijn oude ge bouwen en archieven minder zorgeloos was om gegaan, heeft toch reeds zoveel verloren, dat het raadsel van zijn verleden wel niet meer zal zijn op te lossen. Stafkaart van Wieringen uit 1909 't Is doodstil op zee wanneer wij den terugtocht aanvaarden. Een eindweegs bomen, een eind- weegs langs den wal aan de lijn, voorts roeien. Dromerig smelten lucht en water ineen. Een grijze nevel wijst de plaats van Texel's 'Hoogen berg' en Helder's toren en masten. Wat duidelij ker toont zich de Noord Hollandsche kustlijn, waarboven enkele grauwe torens en daken uit steken. Langzaam glijden een paar scheepkens met vruchteloos uitgespannen zeilen door de kracht der riemslagen voort. Het enige geluid dat de stilte stoort, is het gekrijsch der watervogels en het zacht babbelen van het water voor den boeg. Zo naderen wij den vasten wal. Het wa ter is hoger dan gisteren en bomend bereikt de postschuit het trapje aan den dijk. En hier nemen wij afscheid van den wakkeren schipper en tevens van de welwillende lezer, die ons op ons uitstapje naar Wieringen wel wilde vergezellen. fen ■lAJ'rrf/' fM'/'V 'ntfrhttap Kiii ver Steeër kaap fkoxkes Havre Mars he SI Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 21e jaargang nr. 4 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 31