- 126 - uit kerkelijke hoek. De stichting Pensioenfonds voor kerkelijke medewerkers der Nederlands Hervormde Kerk verklaarde zich bereid een le ning van 300.000,- te verstrekken. Voor deze lening werd op de raadsvergadering van 5 juli 1963 gemeentelijke garantie verleend. Er kwam ook gulle medewerking uit de burgerijDe dames Smid-Kooij, Breed-Joffer en anderen organiseer den acties en sloegen geld voor het bejaarden centrum uit elk feestje. Van het opgehaalde geld kon de inrichting van de eetzaal worden betaald en een cadeau voor de nieuwe kapel. In decem ber 1963 werd Kapellehof in gebruik genomen, op 25 januari 1964 werd het gebouw feestelijk geopend. Het gebouw had een capaciteit van zes tweepersoonskamers en veertig éénpersoonska mers met elk een eigen toilet. Aan het eind van elke gang was een douchegelegenheid voor ge zamenlijk gebruik. De tweepersoonskamers had den een aparte slaapkamer en een eigen douche. Als beheerders werd het echtpaar J. Wolthuizen aangesteld. Dat het tehuis voor ieder toeganke lijk was bewees het eerste diamanten huwelijks feest dat er op 12 mei 1964 werd gevierd. Het bruidspaar Kees Silver en Jannetje Bossen was afkomstig uit Nieuwe Niedorp. Nu restte nog de kapel af te bouwen. Op 24 mei 1964 nam de pro testantse bevolkingsgroep van Den Oever met weemoed afscheid van de oude "Kapel" aan de Voorstraat met haar eeuwenoude geschiedenis. De Kapel In de eerste helft van de 17e eeuw werd door de Verenigde Oostindische Compagnie het gebouw in Den Oever gesticht. Het voorste gedeelte van het gebouw werd gebruikt als opslagplaats voor benodigdheden van de schepen van de V.O.C., die op de rede van Texel liggend, hier nog kon den bijladen. Achter dit pakhuis, door een poort met het pakhuis verbonden, stond het St. Elisa- bethgasthuis, waarin de zieke zeelieden van de V.O.C. verpleegd konden worden. Aan het eind van de 18e en het begin van de 19e eeuw beleef den de Wieringers een gouden tijd. De schepen van de V.O.C. werden steeds groter, maar ook de zandbank Pampus voor de mond van het IJ. Het vaarwater werd ondieper, waardoor de zee lieden na een lange reis stranding vlak bij de ha ven vreesden. De kostbare lading werd daarom uit de schepen geladen in lichters, bemand door Wieringers. Deze brachten de lading naar Am sterdam. Wat zij niet konden laden, werd opge slagen in het oude pakhuis in Den Oever. Om de ontscheping gemakkelijker te maken, waren bij Den Oever een aantal wierdammen zee-inwaarts gebouwd, waarlangs de zeeschepen konden af meren. Na het graven van het Noord-Hollands kanaal en later het Noordzeekanaal voeren de schepen niet meer langs Wieringen naar Amster dam. Het oude V.O.C. pakhuis werd daardoor overbodig. De kleine gemeenschap van Den Oever woonde in die jaren in hun lage huisjes rond dit oude pak huis. Wanneer zij ter kerke gingen moesten zij te voet naar Oosterland, een drietal kilometers ver der. In dit winderige land lang niet altijd een ple zierige wandeling. Liever wilden zij in Den Oever zelf kerken. Maar een eigen kerk was te kostbaar. Daarom gingen de gedachten in de richting van het oude V.O.C. pakhuis. Hoe men dit gebouw verkregen heeft is niet meer te achterhalen. Een romantisch verhaal vertelt ons van een schip breuk van een bewapend koopvaardijschip, de "Vrouw Janna", die op de rede van Texel is ver gaan. Een schipbreukelinge spoelde aan in Den De kapel in Den Oever in 1939 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 4 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 24