G - 123 - verschijnt 11 december 2009 Nettie Rienstra- Op 11 december verschijnt het boek 'Wieringer praat', geschreven door Nettie Rienstra-Mulder en Marietje Boersen-Bron. Een waardevol boek geschreven in het Wieringer dialect; voer ongs klein- kiendere, een Skrieverij tusken peet Jannetje van Noefer en heur nicht Maartje van dörrep. Jannetje schrijft aan haar nicht Maartje: "Waarde Maartje, Ik liep zó maar deres wat te steer- ten, liek wel nörreges toe komme te kennen, dat ik docht weet je wat, ik plak m'n gat neer, een komke poeierlaad voer me, warreme sukkelaad is goed teu gen de koud en buukseerte, en den ga ik Ma deres skrieve. As je dertig jaar an Noever woen wil je as ouwe kokker wel op de höögte blieve van wat der an dörrep beurt. De krangt is er wel maar ik heaw et nuuws liever uut de eerste hangd, sal ik maar se- age..." Waarop Maartje schrijft: "Waarde peet, Je brief heaw ik guster kregen. Dat van Dirrek van Jurrie sien spul hadde we dk oal hoort. We heawe deer nag wel te mdzzele eten weest, dat waar merakels goed voer mekaar. Maar ja, niks blieft et zellefde. An dörrep beurt niks bezonders, en et skaase het dk niks foersteld deuze winter. Der waar wel weer een blom vroren, die had ik beter opber- rege moeten. Maar de kattus blomt alweer en buten komme de witte hempjes bij bosse de grongd uut. En zo komt het wel en wee van Wieringen van de ene kant naar de andere. Veel is er over ons dialect niet geschreven. Hoewel een uitgebreide wetenschappelijke taalstudie van mevrouw dr. J. Daan, gewijd aan de taal op het eiland Wierin gen, houvast heeft gegeven. Het vinden van de juiste schrijfwijze blijft altijd moeilijk en kan aan leiding geven tot discussie. De aanzet tot het samenstellen van dit boek was het archiveren begin jaren '90 van de bibliotheek van de Historische Vereniging Wieringen. De heer F. Fierst van Wijnandsbergen (degene die ons archief heeft opgezet) opperde destijds het idee om de briefwisseling tussen peet Jannetje en nicht Maartje te bundelen. Maar om woorden in daden om te zetten heeft even geduurd maar het wachten is de moeite waard geweest. Het boek bevat een gezellige briefwisseling tus sen twee dames die het Wieringen van vroeger en in dialect bespreken. De verhalen geven een beeld van Wieringen van weleer. Een deel van de verhalen is verzonnen, andere zijn waar gebeurd en geven de verschillen tussen de dorpen weer, in gebruiken en taal. De tekst is niet zwaarmoe dig en moet ook niet al te serieus worden geno men. Het is geschreven met een knipoog naar het verleden, al staan er ook een paar waargebeurde sterke verhalen in. Het boek beschrijft verder de Wieringer geschiedenis in het kort en het stra- tenregister van het jaar 1920, wat een goede in dicatie van de familienamen op het eiland weer geeft. Het registreren kostte toen veel tijd, het gebeurde dat men verhuisde en op die manier dubbel vermeld werd. Wat dacht u van de Sel- verweg of de Toffelkesweg, waar lag deze en hoe kwam men aan de naam? Het boek is voorzien van prachtige oude foto's, waardoor het eveneens een mooi kijkboek is ge worden. De prijs is vastgesteld op 17,50. Het is al te koop op de Kerstfair van de Rotaryclub in Parkzicht op 12 en 13 december a.s. Nettie Rienstra-Mulder en Marietje Boersen-Bron (foto Kenneth Stamp) ieuw boek "Wieringer Praat" Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 4 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 21