- 75 - 880 880 862 863 - 864 - 870 872 - 873 - 878- koning Lotharius II het klooster Berg (Odiliën- berg) bij Roermond, gelegen aan het riviertje de Roer, gekregen. De abdij biedt de bisschop en het kapittel een veilig onderkomen nu de Vikingen tijdens hun strooptocht vorig jaar de St. Maartenskerk te Utrecht vrijwel hebben ver woest. Vikingen teisteren de Betuwe. Voor de zoveelste keer deze eeuw hebben de Vi kingen, onder aanvoering van Rorik, Dorestad geplunderd. De Denen kregen Dorestad al eer der in leen, een wanhoopsdaad van de keizer, maar steeds werd er weer geplunderd! Vikingen landen in Vlaardingen. Zij ondervin den hardnekkige tegenstand van een leger on der leiding van Boudewijn met de IJzeren Arm en trekken zich terug in de Rijnvallei. Bisschop Adalbold van Utrecht verlaat het klooster Odiliënberg en vestigt zich te Deventer (Daventre). In Maastricht onderhandelt Karei de Kale met de Vikingen Rorik en Rudolf. Rorik doet belof ten van trouw; Rudolf stelt dermate hoge eisen, dat de onderhandelingen afspringen. Rudolf wordt tijdens een plundertocht in Oos tergo gedood. Rorik hernieuwt zijn belofte van trouw aan Lodewijk de Duitser. De door de Engelse koning Alfred van Wessex verdreven Vikingen landen op de kust tussen Boulogne en Calais en trekken plunderend in noordelijke richting. Ze slaan hun winterkamp op in de St.- Baafsabdij in Gent. Vikingen teisteren het Scheldegebied en plun deren Doornik. Ze slaan hun winterkamp op in Kortrijk en zetten daar hun plundertochten voort. Het regelmatig ver schijnen van Viking schepen voor de kust van Walcheren heeft de bewoners doen besluiten versterkin gen op te richten. Deze 'burgen' dienen behalve voor de sta tionering van troepen vooral ook als wijk plaats voor de lokale bevolking. De diame ter is 200 - 250 meter en in elk kwartier is een waterput aanwe zig. 881 - Een strooptocht van de Vikingen langs de Waal resulteert in de bezetting van Nijmegen. Ze trekken verder de Rijn op en brandschatten het land tot aan de Prürn en Frankfort. Van daar trekt Karei de Dikke tegen hen op en belegert hun winterkwartier bij Asselt. 881 - Bij Saucourt verslaat de West-Frankische ko ning Lodewijk III de Vikingen. Zijn overwin ning wordt bezongen in het Ludwigslied. De Vikingen trekken richting Limburg waar ze een winterkwartier inrichten bij Asselt (Haslon)Ze stallen hun paarden in de paltskapel in Aken. 881 - Het binnenland van Nederland gaat nog steeds gebukt onder de plunderingen van de Vikingen. De Oost-Frankische koning Lodewijk de Jonge heeft na de ontruiming van de nederzetting van de Vikingen in de palts Nijmegen niet kunnen verhinderen dat zij in zuidelijke richting zijn ge trokken en bij Asselt aan de Maas (Limburg) een nieuw kamp hebben ingericht. Van daar uit hebben ze al enige succesrijke expedities naar Maastricht en Tongeren ondernomen. Samen met zijn zoon, Karei de Dikke is Lodewijk de laatste jaren voortdurend in de weer geweest om de strooptochten in te dammen. Tot nu toe met wisselend succes: na klinkende overwinnin gen bij Charleroi en Abbeville, trof Lodewijk de Nijmeegse palts bijna geheel uitgebrand aan. De grote beweeglijkheid van de Vikingen maakt het uiterst moeilijk hen te bestrijden. Op het water zijn ze zelfs heer en meester. De neder zettingen die aan de grote rivieren Rijn, Waal, Maas en Schelde zijn gelegen, lopen als eerste de kans geplunderd te worden. Evenals in Zee land zijn de bewoners hier nu ook druk bezig muren te bouwen of te versterken. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 9