- 74 - 837 - 839 - 826 - De Deense koning brengt een bezoek aan keizer Lodewijk de Vrome en wordt in Mainz gedoopt. De prediker Ansgar vergezelt hem op de terug reis naar Denemarken om daar zendingswerk te verrichten. De prediker Ansgar is per schip via Frankfort en Keulen aangekomen, hij zal zijn reis over de Hollandse en Friese binnenwateren voortzetten naar Scandinavië. 834 - De Vikingen vallen het Friese gebied binnen. Ze plunderen Utrecht en Dorestad. (100 jaar na Karei Martel!) 835 - Naar aanleiding van een nieuwe plundering van Dorestad worden aan de Noordzeekust wederom maatregelen voor de kustverdediging getroffen. 837 - De Betuwenaar Gerward heeft zijn loopbaan aan het Frankische Hof te Aken opgegeven en is toegetreden tot het klooster Lorsch tegenover Worms aan de oostkant van de Rijn. Dit klooster beheerde vele bezittingen in de Betuwe, de Achterhoek, op de Veluwe en in Holland en Zeeland. Gerward heeft eveneens vele bezittingen aan dit klooster ge schonken. Vikingen houden huis op Wal cheren. Deense zeerovers heb ben een groot aantal bewoners gedood, ook graaf Eggihard en Hemming een edelman van Deense afkomst. Zij hebben voorts een groot aantal vrou wen meegenomen en een rijke buit aan geld en goederen. De Friese graven krijgen bezoek van Koninklij ke gezanten, die hen er op wijzen dat de Friese schippers hun ver plichtingen voor de kustverdediging verzaken. Bij een Vikingen- inval wordt de Noord-Franse han delsnederzetting Quentovic zwaar geteisterd. Vikingen vallen het Friese gebied bin nen en plunderen onder andere Oos tergo en Westergo. Ik vermoed ook Wieringen. 850 - Herhaaldelijk teisteren de Vikingen de Lage Landen. In 851 worden zowel het Rijn- als Scheldegebied bezocht. De St Baafsabdij wordt in brand gestoken (Gent)Ook in de volgende jaren maken kloosterannalen en kronieken re gelmatig melding van plunderingen. 856 - In het klooster Corvey (Westfalen, aan de rivier de Weser) overlijdt de monnik Gerulf, een vroe gere vazal van Lodewijk de Vrome in Westergo (Westraga), de vermoedelijke Friese stamvader van de graven van Holland. 856?- Bij het huidige Noordwijk wordt de Schotse missionaris Jeroen door Noormannen ver moord. Hij wordt later heilig verklaard. 857 - Vikingen hebben de stad Utrecht bestormd en binnen de muren een ware ravage aangericht. Kerken zijn verwoest, geestelijken en leken zijn gedood en de burcht is ingenomen. 858 - Bisschop Hunger van Utrecht heeft kans gezien te ontsnappen en is naar het hof in Aken ge vlucht. Bisschop Hunger van Utrecht heeft van Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 21e jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 8