- 71 - Gerard Numeijer geeft uitleg aan de koningin en minister Verburg De vereniging de Aak trok haar belangstelling vanwege haar passie voor zeilen. Egbert van der Molen vertelde over de verschillen tussen een blazer en een aak en waarom de aak hier rond Wieringen het meest geschikte vaartuig was. Het bezoek was ongedwongen en heel plezierig, de Koningin had voor een ieder aandacht en was zeer geïnteresseerd. Na afloop gaf ze de voorzit ter een compliment over de mooie en verzorgde tentoonstelling. Het eerste exemplaar van het boek 'Varen, vis sen en feesten', dat door samenwerking tussen de Vlootschouw Commissie en de Historische Vereniging tot stand is gekomen, werd tijdens de Dag van de Nederlandse Zeevisserij uitge reikt aan de koningin. 'Het is bijzonder dat wij het boek aan u mogen uitreiken, ei genlijk ben ik er con fuus van. Den Oever viert vandaag vijftig maal visserijdagen. In 1959 vaarden mos selvissers naar Yerseke om mee te doen met Vlootschouwdagen, de schepen kwamen ver sierd terug, de toen malige havenmeester Jan Tijsen dirigeerde de beide schepen in de hoek bij de coupure. Een mooie blikvanger tijdens de Floradagen, die een week later zouden beginnen, zo dacht hij. Dit is aanleiding geweest om dit feest ook op Wieringen te introduceren en wel gelijk met de Floradagen. Onder aanvoering van toenmalige Door Eendracht Tot Vooruitgang (D.E.T.V.) voorzitter Jan Bakker gingen de fees ten van start. Eerst alleen op maandag later is het uitgebreid naar drie dagen. Men dacht door deze manier van presenteren de visserij onder de aandacht te brengen. Het bleek een succes: er werd aan het toegestroomde publiek vishapjes uitgedeeld en er werd vis gebracht bij het Emma Kinderziekenhuis in Amsterdam. Beide tradities zijn een aantal jaren daarna verloren gaan maar in de jaren '90 weer in ere hersteld. In april 2007 Tan Lont-Lont in klederdracht heeft de belangstelling van Hare Majesteit Jaap en Nel Fijnheer worden begroet Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 5