ieuw boek "Varen, vissen en feesten - 103 - door Henk de Graaf Dit jaar is de 50eVlootschouw in Den Oever georganiseerd. Dit evenement heeft vanaf 1960 onon derbroken plaats gevonden. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de Stichting Vlootschouw Com missie Den Oever besloten een boek uit te geven. Aangezien de Vlootschouweommissie geen ervaring had met het samenstellen van een boek en ook niet over de benodigde fondsen beschikte voor de financiering werd contact gezocht met de Historische VerenigingWieringen. Varen-, vissen en feesten Na enkele oriënterende gesprekken werd de samen werking in een overeenkomst vastgelegd en kon wor den gestart met de voorbereidingen. Van de Vloot schouw Commissie kwamen Ton Schouwenaar en Marianne Post in de werkgroep en voor de Histori sche Vereniging waren dit Gerard Numeijer en Gert- Jan Visser. Ondanks dat Gert-Jan geen bestuurlijke functie meer bekleedt werd hij door zijn bekendheid met de Wieringer visserij en het uitgeven van het boek Vissers van Wieringen gevraagd. Als ad hoe leden werden toegevoegd Alie Schouwenaar voor de redactio nele activiteiten, Jan Post voor het verzamelen van fotomateriaal en Henk de Graaf voor de financiële zaken en planning. Het nieuwe boek moest bestaan uit een gedeelte met het overzicht van de bijzondere gebeurtenissen van de Visserijdagen over de pe riode 1960-2009 en een gedeelte met een register van schepen die in die periode ter visvangst gingen. Na ruim een jaar van vooronderzoek en het verzamelen van foto's kon worden begonnen met het samenstellen. Alie Schouwenaar heeft het eerste gedeelte geschre ven waarbij zij ondersteuning kreeg van Peter de Greef, die haar alle betreffende krantenartikelen uit de Wieringer Courant digitaal heeft aangeleverd. Omdat er weinig historie in de notulen was vastge legd zijn met een aantal insiders gesprekken gevoerd. Als leidraad werd beschikt over de programmaboek jes en plakboeken van diverse particulieren. Jaap Lont van de Historische Vereniging heeft geadvi seerd bij het indelen van de teksten en de correcties. Het register is samengesteld uit het grote scheepsar- chief van Arjaan Willeboordse. Hiervoor zijn Arjaan Willeboordse, Jan Post, Egbert Jeeninga en Ton Schouwenaar verantwoordelijk. Op volgorde van WR-scheepsnummer en jaar van registratie zijn voor elk schip de gegevens van het casco en af- en inbouw genoteerd. Daarnaast zijn alle mutaties van scheeps- nummers, eigenaren en technische wijzigingen op datum in de historie vastgelegd. Wanneer een schip onder een ander WR-scheepsnummer werd gere gistreerd wordt voor de historie verwezen naar het oorspronkelijke schip. Bij elk schip is geprobeerd een geschikte foto te plaatsen. Om dou blures te voorkomen zijn ook hierbij foto's weggelaten, zodat de omvang van het boek niet onnodig groot zou worden. Lang niet alle foto's waren van goede kwaliteit, zodat er veel werk moest worden verricht aan de digitale be werking. Vooral de foto's van lang ge leden die met oude technieken waren gemaakt vroegen veel aandacht. Deze bewerking werd verzorgd door Gerard Kortekaas en Andries de Wit. Eind april werd het manuscript inge leverd bij uitgeverij Pirola, waar de vormgeving is verzorgd en men de eerste proefdruk heeft gemaakt. Pas toen bleek de omvang van het boek. Aan tekst en foto's telt het gedeelte over 50 jaar Vlootschouw ruim 50 bladzijden en het gedeelte van het scheeps register ruim 400 bladzijden. Om het boek te verle vendigen werden alle foto's die in kleur beschikbaar waren ook in kleur afgedrukt. Op zaterdag 29 augustus heeft de presentatie plaats gevonden. Koningin Beatrix heeft het eerste exem plaar in ontvangst genomen. Daarna was het boek tijdens de Flora en Visserijdagen op verschillende lo caties verkrijgbaar en nadien ook op de bekende ver kooppunten. Hiervan werd u via een advertentie in de Wieringer Courant op de hoogte gesteld. Dankzij de vele royale sponsorbijdragen kan dit prachtige document in kleur met ruim 460 bladzijden worden verkocht voor 30, -. ANVULLINGEN EN VERBETERINGEN Op de Hoogte mei 2009-07-06 In de aanhef van het artikel Wirinc met een Keltische bevolking op bladzijde 39 is per ongeluk weggelaten "1000 jaar voor Christus". Dat had de schrijver ing. H. van der Haven juist vermeld om te benadrukken dat er toen nog geen wiergras was en Wieringen nog geen eiland. Wel had het toen al zijn naam. IV Historische VerenigingWieringen - "Op de Hoogte" - 21e jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 37