EACTIES VAN LEZERS - 102 - te Helder en Wieringen en vooral door het Rijk. Wij zeggen vooral door het Rijk, want ook voor niet deskundigen is het duidelijk dat die vaarweg de defensie ten goede komt. Torpedo- en kanon neerboten zouden langs den beschreven vaarweg eene gelegenheid te meer bekomen om van uit het Nieuwediep den vijand onverwachts aan te tasten en hem den doortocht naar het Zuidelijk gebied van de Zuiderzee te beletten.Voor alle vaartuigen die van Amsterdam en andere steden aan de Zui derzee komende naar Nieuwediep bestemd zijn, zoude het veel waard wezen indien zij den dikwijls onstuimigen en gevaarlijken weg om het Balgzand konden uitwinnen. Schrijver dezes beveelt het voorschreven denkbeeld aan in de overweging van alle belanghebbenden. Wieringen is een produc tief eiland: zeewier, schapen, lammeren, visscherij en landbouwproducten worden van daar in niet geringe mate verscheept; dat goederen- en perso nenvervoer langs Den Helder te leiden, kan niet anders dan in 't voordeel zijn van beide gemeen ten. Een goede en geregelde stoombootdienst in verbinding met het spoor wordt daartoe vereischt. De groote meerderheid der reizigers, die nu aan 't station Anna Paulowna uitstappen, zouden zonder twijfel tot Helder doorgaan, als zij daar eene goede verbinding met Wieringen vonden.Van genoemd station tot Ewijksluis gaat men met goed weer ge woonlijk te voet en anders per wagen, en steeds moet men èn aan de halte èn aan de sluis een ver velende tijd wachten op het vertrek van spoor of postschuit. Nieuwediep 9 April 1890, C.E.P. Uit "Het Vliegend Blaadje van 16 April 1890 In het nummer van mei 2009 van Op de Hoog te las ik met genoegen het artikel van Piet Luijt Markante Wieringers over Simon Veerdig. Wat ik me over hem kan herinneren, dat hij en dat moet ongeveer in de jaren '60 geweest zijn ook nog binnenschipper was op een schip genaamd en hoe toepasselijk: De Vrijheid. Mijn vader was in die tijd scheepsbevrachter in Middenmeer en Simon deed wel eens een reis door zijn bemiddeling. Wat ik me ook nog herinner en dat was, omdat mijn vader dat met toch wel enige bewondering vertelde, dat toen Simon met slecht weer zijn luiken verspeel de, hij zelf weer nieuwe timmerde. Hij nam voor vader eens een doos sigaren mee en voor mijn moeder, die hij kennelijk niet wilde pas- seren een rol chocoladeflikken, die hij gaf met de woorden: "Hier, ken jij ok roke." Dit waren dan van die anekdotes, die lang in de familie bleven. Het past denk ik allemaal wel bij uw verhaal van een markante man met een een enigszins avontuurlijke levensloop. Nanning Kaan, Anna Paulowna Als reactie op het verhaal over de Wieringer schepen die hulp boden tijdens de watersnood van 1953 ontvingen we een artikel van Dirk N. Mulder Nz, zie elders in dit blad. Van Willem Vermeulen ontvingen we het vol gende vragen: Wie weet nadere bijzonderheden van een bom die neerkwam en ontplofte in augustus 1940 in de Westerlanderlaan, waarbij mevrouw Catha- rina Vermeulen-Doves om het leven kwam? Heeft iemand gegevens over Grebbestad aan het Amsteldiep? Zijn er gegevens over de molen in Westerland en de naam van de molenaar? Willem Vermeulen zond ons nog het volgende: De kerkbuurt van Stroe was rijk bebouwd met grote en kleine boerenhofsteden. Dus ook rijk voor de kerk. Als het kerktijd was, werd de klok geluid. Dus als de klepel flink tekeer ging, bracht dat geld op. Zodoende werd er gezegd: "Die kerk heeft een gouden klepel." Op zoek naar foto's De heer Van Dijk is opzoek naar de volgende foto's: Vlak voor de brug op de Afsluitdijk was net na de aanleg van de dijk een parkeerter rein waar een klein houten gebouwtje was geplaatst door de toenmalige V.V.V. Mijn va der sprak vele talen en trad regelmatig op als tolk bij ongelukken waar buitenlanders bij be trokken waren en gaf daarnaast rondleidingen. Er stond een kantoor van hout op de plaats van het huidige - inmiddels verlaten - kantoor, voor de brug rechts van de weg. Zelf woonden we als gezin tegenover het gebouw, een groen houten barak. Mocht u een foto van een van beide of allebei de gebouwen in uw bezit heb ben wilt u dan contact opnemen met de redac tie van dit blad? Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 36