- 100 - D. Wille en mw. Joke Veltman. Onze instructeur was Wachtmeester eerste klas dhr. S.Tiemersma. Op verzoek van de Korpsleiding werd een aan vang gemaakt met een betere opleiding in theorie en praktijk van het politiewerk. Na deze uitge breide opleiding deden we examen voor geoe fend man en buitengewoon geoefend man. Na het afleggen van de eed of belofte werden we bevorderd tot wachtmeester eerste klas en bui tengewoon opsporingsambtenaar met beperkte opsporingsbevoegdheid. Verder kregen we een politie legitimatiebewijs. Hierdoor was het moge lijk om meer met de beroepspolitiemensen dienst te doen. Om de wetskennis op peil te houden werden er, in de wintermaanden, wettencompetities gehou den met alle groepen van district Alkmaar. De wetskennis bestond uit: Wetboek van Strafrecht, Wetboek van Strafvordering, Wegenverkeerswet, Wet gevaarlijke stoffen, Wapenwet, Vuurwapen- wet, Staatsinrichting enzovoort. Uit al deze wet ten werden op de wettencompetitie vragen ge steld. Als praktijkdienst werden er verkeerscontroles gehouden waarbij wij de uitvoering dienden te doen, onder leiding van onze instructeur met as sistentie van andere collega's. Hierbij was vaak de Rijksverkeersinspectie aanwezig. Ook waren er vaak schietoefeningen op de schietbaan in Amsterdam. Hierin werden ook wedstrijden met de andere groepen gehouden. Joke Veltman wordt beëdigd Een anekdote Na afloop van een schietoefening gebruikten we, behalve de instructeur, in de kantine van de kazerne, allen drie verschillende soorten borrels en aten de man nog een kroket. Op de terug weg even voorbij Hoorn vroegen we Tiemersma - hij had niet gedronken - om ons te laten blazen op het alcoholpijpje. Dat was toen nog niet zolang in gebruik. Zo gezegd zo gedaan. De koffer werd opengemaakt en wij bliezen om de beurt om te kijken hoe het met het alcohol percentage zat. Nou allemaal boven de limiet, zo wisten we waar de grens ongeveer lag. Om veel ervaring met het dagelijkse politiewerk op te doen werden we ook bij evenementen, zoals de Flora, Hippofeesten, de schaatsmarathon in Westerland en snel heidscontroles en derge lijke ingezet. In 1983 moest ik het korps ver laten door verandering van werk wat door on regelmatigheid het on mogelijk maakte om de wekelijkse oefenavonden bij te wonen. Ook Arie Westra, gebo ren 1920 en overleden 2007, heeft gediend bij de Reserve Rijkspolitie. Hij trad in 1948 in de dienst die hij in 1978 ver liet. Voorval Op een oefening met echte politiemensen, ligt politieman van der Meer als stroper er gens in het Kooibos verstopt. Wat wil nu het geval: er wordt een échte stroper opgepakt. Op het bureau komt men vol trots binnen: "We hebben hem." Daar wordt ze verteld dat het 'hem' niet is: "Dit is niet degene die jullie moesten opsporen. Deze heeft echte strikken en dergelijke." De man wordt wel ingerekend. Ondertussen denkt Van der Meer: "Waar blij ven ze nu? Ik verrek van de kou." Veel later dan gepland wordt hij alsnog opgehaald. Arie Westra Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 34