W DIMMERS OP SCHEPEN - 97 - in 1632 tot aan zijn dood als pedel verbonden aan deze instelling. Jacob kreeg zijn opleiding aan de Latijnse school op de Oude Zijde te Am sterdam. Daarna studeerde hij theologie aan de Leidse universiteit. Hij werd in 1648 leraar aan de Latijnse school op de Nieuwe Zijde. In 1674 volgde hij zijn rector Adrianus Junius op. Hij schijnt een uitstekende docent te zijn geweest, maar een onbekwaam rector. In 1685 zou hij op verzoek van de Amsterdamse vroedschap aftre den. Op 1 november 1650 trouwde hij met Ma ria de Lange, die op 24 juni 1627 werd geboren. Het paar kreeg vier kinderen, twee ervan stier ven jong. Jacob Heyblocq schreef diverse Neder landse en Latijnse gedichten waarvan in 1662 een bloemlezing verscheen getiteld: "Farrago Latino-Belgica of Mengelmoes van Latijnsche en Duitsche gedichten, gepast op allerhande ge- legentheden en voorvallen". In augustus 1683 stierf Maria de Lange. Op 6 februari 1684 her trouwde Heyblocq met Debora Schoonhoven. Op 28 september 1690 werd hij in de Nieuwe Kerk te Amsterdam begraven. Verwantschap met de Wieringer Heijblokken, kon de commissie gezien de voornamen, niet als waarschijnlijk duiden en zeker niet aantonen. De commissie heeft er dan ook voor gekozen de Am sterdamse Heijblokken niet in deze stamboom op te nemen. Ook komt de naam voor als aanduiding van per celen grond, waarschijnlijk als naam van een 'blok' heide. Tevens waren of zijn er enkele dorp jes/buurtschappen op de Belgisch/Nederlandse grens bekend in de buurt van Zundert, getooid met de naam Heijblok. Met betrekking tot de ge dachte dat de herkomst van de naam iets te ma ken zou hebben met het heien van palen voor het funderen van huizen, moeten worden vastgesteld dat hiervan niets is gebleken. De Heijblokken voorzagen in de oudste gene raties door middel van het boerenbedrijf in hun broodwinning. Wat later ging een tak verder als broodbakker. Na 1800 kwam er een grotere di versiteit in de beroepen. Enkele Heijblokken ver trokken van Wieringen. Nazaten van hen kwa men o.a. bij de Marine terecht. Tijdens de openingsdagen liggen er fotoalbums van de familie Heijblok en aanverwanten ter in zage en is er een doorlopende computerdiapre sentatie. Het is mogelijk een exemplaar van de stamboom in boekvorm en/of in de vorm van een Cd-rom te kopen. De verzamelde foto's zijn op dvd verkrijgbaar. Tevens zijn er andere uitgaven van de Historische Vereniging Wieringen te koop. Aan de wand in het Dorpshuis is een tentoon stelling van oude foto's over de activiteiten van de familie Heijblok. In de gymzaal van het Dorpshuis is een doorlo pende voorstelling van enkele films die betrek king hebben op Wieringer onderwerpen. De fotoalbums zijn na de tentoonstelling tijdens de openingsavonden van het archief van de His torische Vereniging Wieringen in het gebouw Parkzicht te Hippolytushoef te bezichtigen. Het is mogelijk een exemplaar van de stamboom in boekvorm en/of in de vorm van een Cd-rom/dvd na te bestellen, zolang de voorraad strekt, via 0227-592244. E-mail t.lont-lont@historischwieringen.nl De tentoonstelling is geopend op zaterdag 3 en 10 oktober en op zondag 4 en 11 oktober, telkens van 14.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. door Kees Hos De visserijnummers op de schepen werden er op gezet door "Kobus de Schilder", Jacobus Bakker uit Den Oever. Hij was huisschilder en had in het begin van de twintigste eeuw zijn meester-diploma 's gehaald op de schildersvakschool in Rotterdam. De nummers werden zonder sjabloon uit de vrije hand geschilderd. Kobus ging dan op zijn knieën zitten op het dek en schilderde vanaf die positie, dus op hun kop, de let ters en cijfers erop. De door hem geschilderde visse rijnummers waren zo kenbaar, dat men op Wieringen spreekt van "Kobus letters". Op oude foto's is te zien, dat vroeger het ontwerp anders was, vooral de drie had vaak een rechte bovenbalk, de vier had een meer uit gesproken kuif en ook de zeven en de negen waren wat anders. Nadat Kobus Bakker ermee gestopt was, deed Riet van der Hulst-Bakker dit werk. Ten behoeve van de letters en cijfers op de Wieringer aken van de Vereniging Botterbehoud heb ik het model van alle cij fers uitgetekend op schaal. Ook voor de blazer TX 33 hebben we deze vorm gebruikt. De meeste visserlui op Den Oever, vooral de oudere, gaan niet akkoord met een slordig geschilderd visserijnummer. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 31