0 RCHIEFOPENSTELLING seizoen 2009-2010: - 89 - hoge toren met stenen spits is blijkbaar jonger dan de kerk. Door stormen werd voor enige jaren het dak belangrijk beschadigd en na dien tijd werd hier geen dienst meer gedaan. De inwendige be timmering werd grotendeels weggebroken, groene schimmel bedekt de gekalkte wanden, dikke lagen stof en scherven van gebroken dakpannen verber gen de geschonden zerken, door de van glas be roofde ramen huilt de zeewind, door de gaten in het dak schijnt de blauwe hemel, 't is een toorn- cel van verwoesting en verwaarlozing. Maar er is toch iets wonderbaar aantrekkelijks in dit verlaten kerkje op den heuvel bij de zee. Enkele zerken zijn nog tamelijk werd bewaard. Een er van geeft een ontwortelden boom, enige nagenoeg uitgesloten tonen nog overblijfsels van ouder versiering; ene dekt het graf van een officier, die met het schip Oranjewoud was vergaan. Er is sprake van, dat ook deze kerk, als ten enenmale onbruikbaar, zal worden gesloopt. Toch is het muurwerk nog hecht genoeg en de herstelling van dit gebouw zou waarschijnlijk minder kosten dan de stichting van een nieuw bedehuis. Maar zou het ooit voor de godsdienstoefening weer geschikt worden, dan is het toch hoogst waarschijnlijk, dat van het antieke voorkomen maar weinig gespaard zou blijven, 't Zou kunnen in elk geval te betreuren zijn, als ook dit eenvoudig en waarschijnlijk voor de geschie denis der bouwkunst niet onbelangrijk gedenkte ken verdween, zonder dat er een haan naar kraait. Maar welk college trekt zich nu zulke overblijfse len aan? De commissie uit de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen en die der Rijks adviseurs konden althans nog iets doen en iets voorkomen, al was 't niet viel. Wie kan en wil nu ten minste voor zorgvuldige opmeting, bouwkundige toeken ning en de nodige toelichting zorgen? Het dorpje Oosterland betekent weinig. Het ligt kaal en boomloos in de vlakte, dicht aan zee, waarvan het door een uiterwaard is gescheiden, Wat verder, eveneens aan zee, ligt het dorp Den Oever, wat groter en aanzienlijker als een dicht ineen gebouwde buurt, met houten en stenen ge vels. Eens heeft het vrij wat welvaart genoten door de lichter schippers, die er woonden en door de berging van goederen uit verongelukte schepen. De kettingpompen, die er nog lang bewaard wer den, hebben vrij wat goede diensten gedaan en de kleine houten kapel was herhaaldelijk vol met ge redde koopwaren. Ter herinnering aan de redding van een in het ijs bekneld schip, hangt er nog 't model van een scheepje. Ook bezat het dorp in der tijd een gasthuis. De opkomst van De Hel der door het graven van het Noord-Hollandsch kanaal was de ondergang van Den Oever. Thans wordt het meest door visschers en wiermaaiers bewoond. Een stuk wierdijk is nog overgebleven. Maandagavond - van 19.00 tot 20.30 uur. 5 oktober, 2 november, 7 december, 4 januari, 1 februari, 1 maart en 12 april. Dinsdagmiddag - van 15.00 tot 17.00 uur. 6 oktober, 3 november, 2 februari, 2 maart en 13 april. Locatie: Zorgcentrum Parkzicht, Hippolytushoef. (Ie etage, lift aanwezig). Te bereiken via Parklaan en Beatrixstraat. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 23