- 87 - Nadat we klaar waren met zandzakken vullen werden we weer naar Nijmegen gebracht. Daar moesten we erwtensoep "uitventen" in de stad. De grote keukens in de kazerne maakten dui zenden liters soep. We zijn een paar dagen bezig geweest om de hele stad van erwtensoep te voor zien. Dat bracht veel geld op dat werd overge maakt naar de slachtoffers van de ramp. Zoals in het vorige nummer van Op de Hoogte te lezen viel, gingen veel schepen hulp bieden in Zeeland, waaronder schepen uit Wieringen. Die voeren door de stroomgaten de polders in. Ook uit Nijmegen gingen veel schepen, groot en klein, naar Zeeland. Ze zakten de Waal af en kwamen enkele weken later weer terug. GrietjeWiegman-Sprenkeling,geboren op 13 oktober 1876 en overleden op 12 augustus 1963, voor haar boerderij in de Normert Toen ik na enige tijd weer met verlof mocht en op Wieringen kwam, bleek ook daar veel schade aan de dijken te zijn. Mijn grootmoeder Grietje Wiegman-Sprenkeling woonde toen op de boer derij in de Normert, waar nu beeldhouwer Theo Mulder woont. Het bleek dat ook daar de dijk zwaar beschadigd was. Er was een groot vlot los geslagen bij de werf in Den Helder. Het was een zwaar vlot, met langsbalken van wel 50 cm. dik en behoorlijk lang. Dat vlot had de dijk zo zwaar beschadigd dat hij bijna was doorgebroken. Er was een meterslang gat ontstaan. Als je er in stond, kon je maar net over de rand kijken. De top van de dijk was over vele meters verzakt. De zware storm had niet veel langer moeten duren, of de dijk zou zijn doorgebroken. De boerderij van mijn grootmoeder zou dan de volle laag ge kregen hebben. De Noord Dijk in Hippolytushoef, februari 1953 (fotoarchief Jan Conijn) Als ik dit zo overdenk dan herhaalt de geschiede nis zich steeds. Mijn vader stond in 1916 met zijn vader (dus mijn grootvader) op de dijk van de polderWaard-Nieuwland bij de poldersteigers en ook toen stond het water bij zonder hoog. Het sloeg al over de dijk heen en een doorbraak dreigde. Toen het heel kritiek werd, begon het water te zakken. Achteraf was dat het moment waarop de dijk van de Anna Pau- lownapolder doorbrak. Dat was de redding van de polder Waard- Nieuwland. Nadien geeft men de dijken die te laag waren flink ver hoogd en versterkt met een be tonnen rand aan de bovenkant. Die heeft nooit dienst gedaan, omdat zo'n vijftien jaar later de Wieringermeerpolder droogviel en de Zuiddijk niet meer nodig was. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 21e jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 21