- 84 - Het huis op 't Hoekje met daarachter het vroegere (wier)pakhuis. Het plaatje dateert uit de periode 1945 - 1950. Voor het huis Hermanus Smit en Pieter Jan Smit. Achter de ramen staan Annie Smit - Minnes, Geertje ter Hall - Smit en Tettje Smit - Lont. Voor de garage van Simon Duijnker in de Koningstraat is de benzinepomp te zien. Het grote huis op de achtergrond is de woning van Meijert Minnes en Guurtje de Vries, de ouders van Annie. buurmeisje Anna Martina Minnes uit de Ko ningstraat (geboren teWieringen op 25 juli 1919). Na een opleiding tot opticien had Pieter Jan zich in de jaren dertig als drogist/opticien gevestigd aan de Brugstraat te Middenmeer, in de net drooggelegde polder. In mei 1945 maakten ze daar dus samen de onderwaterzetting mee. In 1956 overleed de vader van Anna Martina, Me ijert Huijgenzn. Minnes. Minnes had in 1938 met nog een aantal Wieringer aandeelhouders de Visserij Maatschappij 'Wiron' opgericht en was daar directeur van. Als zijn opvolger hadden de aandeelhouders schoonzoon Pieter Jan Smit op het oog. Deze stemde toe. Pieter Jan en Anna Martina kwamen terug naar Wieringen en na men eind 1956 hun intrek in haar ouderlijke wo ning, Koningstraat 11 te Hippolytushoef. Het zakelijke instinct van Pieter Jan en de bloei van de visserij in de zestig jaren maakte dat de Wiron Rederij met zeven schepen uitgroeide tot de groot ste kotterrederij van Nederland. Het was een echte haringrederij, de schepen voeren vanuit IJmuiden met Katwijker bemanning. Toen in de jaren zeven tig de haringvisserij verboden werd, ging het berg afwaarts met het bedrijf. In 1982 werden de twee nog resterende Wiron kotters verkocht aan een Katwijks bedrijf en kwam een einde aan vijfenveer tig jaar Rederij Wiron vanuit het rederijkantoor op Koningstraat 11 Pieter Jan Smit overleed in november 1984 op 70 jarige leeftijd. Piet en Annie kregen één zoon, roepnaam Menno (maart 1956, Meijert Herman, vernoemd naar de grootvaders). Menno trouwde in 1988 met Antje Gerritje Boonstra uit Midden- meer. Ze kregen vier kinderen: Pieter Jan (1988), Janna Martina (1989), Bauke Jan (1992) en Mark Menno (1993). De oudste zoon is dus vernoemd naar zijn grootvader en daarmee ook naar zijn bei de over-over grootvaders (zie kader). Wat betreft het huis op 't Hoekje: na het overlij den van Tettje in 1980 is het vijf jaar verhuurd aan de familie Zijlstra (van de ernaast gelegen AMRO bank). Van 1986 tot 1992 hebben Men no en Anja er gewoond. Hun zoon Pieter Jan is in 1988 in dezelfde slaapkamer geboren als zijn grootvader Pieter Jan Smit in 1914. In 1992 ruil den Menno en zijn moeder van woning, Menno ging naar Koningstraat 11 en Annie Smit - Min nes (de schoondochter dus van Manus en Tettje) kwam naar 't Hoekje. Tot haar overlijden in mei 2003 heeft Annie daar met veel plezier gewoond. De laatste jaren is het huis met wisselend succes verhuurd maar nog steeds, al meer dan 100 jaar dus, in bezit van de familie Smit. Wie weet, mis schien woont er over een paar jaar weer een achter kleinkind van Manus en Tettje. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 21e jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 18