t ri - 82 - ONDERD JAAR GELEDEN GETROUWD door Menno Smit 10. 23-05 Hermanus Smit, 22 jaar, stalhouder, geboren teWieringen, zoon van Pieter Smit en Aaltje Dijkshoorn en Tettje Lont, 21 jaar, geboren teWieringen, dochter van Jan Lont en Geertje Ruijter Bovenstaand gegeven is afkomstig uit het huwelijksregister van de gemeente Wieringen over het jaar 1909, zoals opgenomen in dit nummer van Op de Hoogte. Tettje Lont is geboren op Stroe waar haar vader een timmerbedrijfje had. Haar ouders overleden kort na elkaar op jonge leeftijd (29 en 24 jaar). Tettje was toen net vier geworden. Toen een paar jaar later ook haar zusje op zevenjarige leeftijd overleed bleef zij alleen achter. Ze werd opgenomen in het gezin van haar tante Teetje Ruijter en oom Dirk Janz. Lont (de grootouders van de later bekende Wieringer Dirk van Jaap van Teetje Hermanus Smit was geboren en getogen in de Klieftstraat te Hip- polytushoef, waar zijn ouders een boerderij hadden. Toen hij elf jaar was overleed zijn vader op 34-jarige leef tijd. Zijn moeder bleef op de boerderij wonen en hertrouwde bin nen twee jaar met de knecht Jacobus Doves. Met het oog op zijn ko mende huwelijk kocht Hermanus Smit in fe bruari 1909 van zijn tante en oom (Dientje Dijkshoorn en Dirk Duijnker) voor 2500 gulden een oude woning met pakhuis, bergruim tes, erf en toebehoren ter grootte van 7 are op de hoek Koningstraat Klieftstraat. Het oude huis werd gesloopt en door aannemer Th. H. Boersen van Stroe werd een nieuwe woning gebouwd. Deze Boersen had toen Tettjes vader in 1891 overleed het timmerbedrijfje van haar vader voortgezet (aannemerij Boersen bestaat nog steeds met inmiddels de vierde generatie Boer sen). Zoals vroeger op Wieringen wel vaker voor kwam oefende Hermanus Smit in de loop der jaren meerdere beroepen uit. Hij was stalhouder, dat hield in dat hij, soms bij nacht en ontij, met de dokter bij (ernstig) zieke patiënten langs ging of bij bevallingen. Hij was koopman en had een zeegrashandel. De balen zeegras perste hij zelf in het pakhuis achter zijn woning en later ook in een wierpakhuis op De Haukes. Hij had een paar koeien, hij kwam ten slotte van een boer derij. Ook heeft hij nog enige tijd een bottelarij gehad. Het bottelen ging goed en ook in het uit venten van de bestelde flesjes aan de cafés had hij aardigheid. Gezelligheidsmens als hij was duurde dit rondbrengen echter wel eens langer dan, ge zien de lengte van de route, strikt noodzakelijk was. Hij was dan in het café gezellig aan de praat geraakt. Tettje was een kordate vrouw en het leek haar dan ook beter dat hij het bottelgebeuren aan anderen overdeed en zich meer ging richten op zijn inmiddels opgestarte handel in brandstoffen, voornamelijk steenkool. We praten nog over de periode vóór 1930 en de kolen werden toen nog per schip aangevoerd te De Haukes. Uit het schip gingen de kolen dan per paard en wagen naar het pakhuis te Hippo- lytushoef. Al spoedig werd een vrachtwagentje aangeschaft, je zat droog en het ging nog sneller ook. Wel moest het nieuwe vervoermiddel in het Tettje Smit - Lont en Hermanus Smit rond 1920 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 21c jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 16