- 78 - De zweefmolen met de zogenaamde 'Wieringer ophanging hetzelfde melodietje. Blinde Ay, kwam bij dhr. Ooms vragen of hij werk had voor hem. En dat lukte. Hij moest de balk die in het orgel zat om keren en dan kreeg je een andere melodie. Hij verdiende er goed mee, 2,50 per dag. Een ritje met de draaimolen kostte 3 of 5 cent. Je kon ook een abonnement kopen, dat was gedurende de kermis geldig, behalve op zaterdagmiddag. Dan was het te druk. Een abonnement kostte 2,50. Zweefmolen De heer Simon Ooms kocht de zweefmolen van Jan Dirks. Hij ging met zijn vrouw Klazien al lerlei plaatsen af met zijn zweef. In het begin waren alle bakjes waar je in zat hetzelfde. Maar later werden er andere gebruikt. Om schade te beperken werd de ophanging van de bakjes ver anderd. Na de verandering kon je niet meer zo hoog komen met het bakje waar je in zat. Aan de bovenkant zat een ander bruggetje, eerst hin gen ze van boven allemaal in een punt en na de verandering hingen ze bovenin recht. Alleen voor Wieringen hing de heer Ooms andere bakjes op, die hij speciaal bewaard had en de ophanging bo venaan was weer als vanouds in een punt, dan kun je jezelf lekker optrekken en hoog zweven. Hoe de zweef in Den Oever terecht kwam? Op een bepaald moment waren de Florafeesten in aantocht en was er geen zweef beschikbaar. Een aantal mannen uit Den Oever heeft toen het ini tiatief genomen om een zweef te kopen. Eén van hen, Nic. Wiegman de schoonzoon van de heer Ooms zei toen dat zijn schoonvader een zweef had. Zodoende hebben Jaap ten Bokkel, Nan Rotgans Nzn. van deWR 22, Dirk Rotgans Nzn., JanTijsen, SiemenWagemaker, Nic Wiegman en Cor Zomerdijk van de WR 17 samen de zweef gekocht. Die heeft toen in Den Oever gedraaid tijdens de Florafeesten. Ook heeft de zweef een keer in Oosterend op Texel gedraaid. Met de mosselenschuit van Nan Rotgans Nzn. de WR 22 is de zweef overgevaren naar Oosterend op Texel. Tiny Luyt was in de zomervakantie van 1953 mee naar Texel en haalde geld op bij de zweef. Jaap ten Bokkel was een groot liefhebber van orgels. Het orgel van de zweef was kapot en voor nood had men er een bandrecorder met or gelmuziek in geplaatst. Dat vond hij niet leuk en hij ging met het orgel naar de beroemde orgel bouwers van Perlé in Amsterdam om het daar te laten repareren. De zweef lag eerst opgeslagen in de Bakkerstraat en later bij Siemen Wagemaker in de Gest. Het opbouwen werd meestal gedaan door Jaap ten Bokkel en Nan Rotgans Nzn., Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 12