- 76 - feW» 882 882 884 885 - De Vikingen komen de Gelderse IJssel opvaren en plunderen en brandschatten de handels plaats DER HAVEN, dat is Daventria. - Karei de Dikke weet een deel van de Vikingen met een afkoopsom tot vertrek te bewegen. Hun aanvoerder Godfried bekeert zich tot het christendom en krijgt het Friese gebied in leen Hij gaat de hertogstitel voeren en trouwt Gisela, de dochter van Lotharius II. Desondanks gaan de plunderingen door. - Bij Norden (Norditi) verslaan Friese troepen onder aanvoering van bisschop Rimbert van Bremen (Bremes) de Noormannen en jagen ze terug de zee op. - De Vikingenleider Godfried is bij een aanslag om het leven gekomen. De daders hebben ge handeld in opdracht van keizer Karei de Dikke, die een definitief einde wilde maken aan de machtige positie van de Vikingen in Nederland. Godfried is het slachtoffer geworden van een complot, dat door Karei op touw was gezet om de veeleisende Viking de mond te snoeren. Be gin dit jaar had Godfried, die reeds graafschap pen in Kennemerland, Walcheren en de Betuwe bezat, de Friese graven Gerulf en Gardulf naar de keizer gestuurd met de boodschap, dat hij alleen dan zijn trouw gestand kon doen, wan neer daar de schenking van een aantal wijngaar den aan de Rijn tegenover zou staan. Deze eis was mede ingegeven door zijn zwager Hugo, de buitenechtelijke zoon van Lotharius II, die de Vikingen wilde inschakelen bij zijn strijd om Lotharingen. Onder het mom van onderhan delingen werd Godfried naar Spijk bij Lobith gelokt, waar graaf Hendrik en hertog Everhard hem tijdens een ruzie hebben gedood. Ook Hugo is gestraft. Op bevel van de keizer zijn hem de ogen uitgestoken! 890 - Bisschop Adalbold van Utrecht heeft in navol ging van zijn voorganger Hunger besloten zijn ambt elders te vervullen. Omdat de aanwezig heid van de Vikingen een verblijf in het rivieren gebied voorlopig onmogelijk maakt, is Adalbold naar Deventer uitgeweken. De IJsselstad is na de verwoesting in 882 door een Vikingaanval, opgebouwd en ommuurd en bezit sinds de dag en van Lebuinus een vooraanstaande kerk. Daar, in een beschermde en kleri kale omgeving, hoopt bisschop Adalbold zijn geestelijke taken voortaan in alle rust te kunnen, uitoefenen. 891 - Vikingen doen op nieuw invallen in de Lage Landen, maar onder vinden de no dige weerstand. De kortelings aangelegde versterkingen bij ste den en kloosters blij ken effectief. Bij het huidige Leuven brengt Arnulf van Ka- rinthië de Vikingen een beslissende slag toe. 896 - In Nijmegen schenkt koning Zwentibold de ste den Deventer en Tiel dezelfde koopmansrech ten die voorheen al in Dorestad golden. Stavo ren en Medemblik profiteren ook van het verval van Dorestad. 898 - In het Friese gebied wordt de vermoedelijke op perbevelhebber in de strijd tegen de Vikingen, Everhard, vermoord. Onder de namen van de daders is die vanWaltger, graaf van Teisterbant, zoon van Gerulf. 916 - Dirk wordt vermeld als graaf in Friesland, waarschijnlijk van Kennemerland en Texel. 920 - Bisschop Balderik is vanuit Deventer naar Utrecht teruggekeerd. Zijn vader graaf Ricfried heeft de Vikingen uit de oude bisschopstad ver dreven. Balderik heeft terstond een begin met de noodzakelijke herstelwerkzaamheden laten maken. De St. Salvator en de St. Maartenska- thedraal worden met natuursteen hersteld. (De tweede helft van dit artikel wordt geplaatst in het decembernummer van Op de Hdögte) Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 21e jaargang nr. 3 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 10