-40- Het begin van een handelshaven was ook tot stand gekomen aan de rivier de Isla (IJssel), in het Fries genoemd Taventeri, waar de Friezen een levendige schapenhandel voerden met het Saksische achterland. Deze havenplaats werd la ter door de kooplieden Deventer genoemd. De strijd van de Romeinen in Gallië is niet ont slaan door de Kelten, toen de Romeinen zich in West Europa wilden vestigen, maar door de Germanen die zich daartegen teweer stelden. Zo werden de Kelten, die hier al duizenden jaren woonden, verplicht om met de Belgi en de Ger manen grenzen te stellen tegen de Romeinen. De jonge Gallische vorst en leider, hertog Vercin- getorix, verenigde de Kelten, Belgi en Germanen in een grote krijgsmacht, zowel ten zuiden als ten noorden van de rivier de Seine. De Romein se veldheer Caesar dreef hem met 8 legers naar het versterkte Alesia op de berg Auxois aan de Cote de 'Or, dat hij met een 16 kilometer lange muur omgaf. Bij nadering van een bevrijdings leger voor Vercingetorix, wierpen de Romeinen voor hun eigen verdediging nog een wal van 24 kilometer lengte op. In een slag die verscheidene dagen duurde, ging het Gallische veldleger ten onder door de muren en de moed van de man nen van Caesar. Vercingerorix gaf zich in 52 v.C. over aan de veldheer, de later consul Gajus Julius Caesar. Zes jaren zat Vercingetorix in een kerker en moest de triomftocht van Caesar in Rome op luisteren om daarna te worden onthoofd in 46 n.C. De komst van de Romeinen in West Europa heeft een miljoen mensen het leven gekost. De Gallische veldtocht eindigde in Rome in een bur geroorlog. In de jaren hierna consolideerden de Romeinen hun noordelijke grens, de rivier de Rijn, dat hun pogingen om over de Rijn door te stoten naar de rivier de Elbe, strandden op de Germaanse ver dediging, onder andere in hetTeutoburgerwoud. Een groot leger van de Romeinen werd daar in 15 n.C. vernietigd. Echter, vanuit ons land voe ren de Romeinen omstreeks de periode waar het hier over gaat, naar Engeland, wat een expansie drift! Ook de kust van de Noordzee, vanaf Kat wijk langs Texel en Wieringen tot aan de Deense kust hebben zij bezocht en zijn er wellicht ook Friezen van WIRINC met hen mee naar Enge land gegaan. Er werd door hen ook handel ge dreven langs de kust dus ook in WIRINC. De filosofie van het godendom van de Kelten en de Friezen bracht geen gote verschillen teweeg. De Romeinen echter hadden vanuit de Joodse en Griekse filosofie van een eigen geloof in een veel godendom ontwikkeld met tasbare houten en stenen beelden naar de gedaante van de mens. Omstreeks 250 n.C. namen de Romeinen de Christelijke filosofie over en ging deze ook uit dragen. In deze tijd werd in vrijwel geheel Europa een standaard type inheemse tempel, bestaande uit een 'cella', een kleine vierkante middenruimte, omgeven door een ommuurd gebied. Dit was het gebied dat onmiddellijk bij het tempelcom plex hoorde; het had sacrale betekenis. In geheel Midden en West Europa met inbegrip van Enge land zijn deze tempels gevonden, ook in ons lans. Wij moeten aannemen dat ook in WIRINC cella tempels hebben gestaan. WIRINC, geworden het eiland WIERIN GEN, rond 800 n.C. met een Keltisch Friesche bevolking. De Romeinen na 410 n.C. uit West Europa weggetrokken. De missionarissen Willibrord en Bonifacius heb ben als aartsbisschoppen van de Friezen vanuit Utrecht het christendom gepredikt, gesteund door de wereldlijke machten. Op vele plaatsen zijn houten kerkjes gebouwd en zijn de heidense cella's, heilige bomen en altaren neergehaald. Karei Martel (de Strijdhamer), bezocht in 734 met zijn vloot Wieringen. Na hem besteedde Karei de Grote als koning van het Frankische Rijk op verzoek van de Paus speciale aandacht aan de Friezen. De Friese missionaris Liudger bracht het christendom in opdracht van Karei aan Friesland en de eilanden Wieringen, Texel en Ameland. Zelf vocht Karei een verwoedde strijd met de Saksen. Mede daardoor werd Karei in 800 te Rome tot Keizer gekroond. Wieringen heeft zich evenals het overige Friese gebied reeds na het bezoek van Karei Martel, on der Frankisch gezag gevoegd. Keizer Karei de Grote liet de bestaande wetten herschrijven en voegde daar vele verbeteringen aan toe. Onder andere verbeterde hij de recht spraak voor het volk. Door het instellen van een Schepenbank, in plaats van de uitspraak van een enkele priester of leider. Horigen en slaven be hoefden zondags niet te werken, zodat zij naar de kerk konden gaan. Ook het onderwijs aan kin deren stelde hij verplicht. We kunnen stellen dat Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 lc jaargang nr. 2 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 6