- 66 - de dump en startte daarmee een weg- en water- bouwaannemerij met als machinisten Gert Engel en later Klaas Fransen uit Westerland. In Soes- terberg boden ze bij de aankoop van de dragline nog industrieterrein aan voor ƒ1, - per m2, dit was in de opbouwfase na de oorlog. Gert Engel werd later chauffeur bij Haan Tours, daar reed hij werkvolk naar de Verffabriek van Pieter Schoen en de papierfabriek Van Gelder. Machinist Klaas Fransen kocht de firmanten één voor één uit en ging alleen verder. Watersnoodramp in Zeeland. Simon staat links op de foto Simon ging, als aannemer, alleen door en kocht een nieuwe Duitse dragline "Weserhutte", die in diverse verkavelingen werd ingezet. Na de wa tersnoodramp van 1953 werd de dragline ingezet in Kortgene, Beverland. Later had hij twee drag lines. Tijdens de landelijke bestedingsbeperking, door de Staat opgelegd aan de sector wegen- en waterbouw, verkocht hij het bedrijf en startte een rederij vanuit IJmuiden. De verouderde mo- torlogger WR 88 werd door Katwijkers bemand doch de eerste schipper was geen succes. Na raadpleging met Jaap ten Bokkel werd een Wil dere schipper aangesteld waarna zij verdienende heengegaan zijn. Dit schip is later doorverkocht aan deze schipper. Dan koopt Simon van het Rijk een sleepboot, R.P.4 (Rijkspolitie), bouwde deze eigenhandig om tot garnalenvisser, de WR 98, met als be manning schipper Cor Steigstra, Simon zelf als machinist en als knecht werd aangenomen S.C. Wagemaker, van Texel (neef van de bekende dok ter Wagemaker van Texel, waar een veerboot naar is vernoemd). Simon bleef inventief. Het schip strandde met haar bemanning een keer voor de Slufter (Texel) waarop men besloot lopend, de benodigde communicatie middelen ontbraken, door het natuurgebied hulp te gaan halen. Bij C. van der Werf, eigenaar van café de Slufter, merk te met recht op dat deze eerste klanten vroeger dan ooit waren. Na flesjes Cola, "bellen" kop jes koffie vertrokken ze weer. Om de tijd te do den had Simon een prentbriefkaart met de tekst "Groeten uit de Slufter"gekocht, deze stuurde hij op naar zijn vrouw. Met vloed kwam de boot vrij en keerden de mannen huiswaarts. Na het garnalenvisserijavontuur werd de sleepboot weer omgebouwd voor de aannemerij en verhuurde Simon zich aan P. Klein en Zn te Smerp, voor diverse sleepdiensten; stortbekker en sloopwerk van zandzuiger steigers. Later startte Simon met een platte motorbak een sportvisserbedrijf, deze heeft hij doorverkocht aan Ton de Groot, lid van hetWadvissersgilde en eigenaar van Recreatiebe- drijf de Groot gevestigd op Smerp. Na al deze ondernemingen ging hij rentenieren in het huisje Koogerweg 9, aangekocht van zijn broer Dirk Veerdig. Simon was een van de vele Wieringers die de omschakeling van stoom, dieselmotoren en elektriciteit en de mechanisatie intensief heeft meegemaakt. Hij repareerde en maakte zelf zo veel mogelijk, zijn dorskast, draglines en sche pen. Parenteel van Simon Veerdig door Andries de Wit, commissie genealogie Historische Vereniging Wieringen. Simon Veerdig, zoon van Cornelis Veerdig (landman) en Grietje de Boer, landman en land bouwer, wonende op Wieringen, is geboren op 15 maart 1869 op Wieringen (Oosterklief) en over leed op 17 maart 1948. Simon trouwt op 3 juni 1892 op Wieringen op 23-jarige leeftijd met de 20-jarige Antje Kooij, dochter van Pieter Kooij (landman op Wieringen)en Maartje de Roos. Antje is geboren op 8 augustus 1871 op Wierin gen (Westerland) en overleed op 14 december 1943. Van Simon en Antje zijn zeven kinderen bekend: 1Cornelis Veerdig, geboren op 12 novem ber 1892 op Wieringen (Oosterklief). Beroep directeur koelhuis en analist, wonende te Hoorn. Hij is overle den op 23 januari 1957 te Zutphen. Cornelis trouwt op 23 decem ber 1915 op Wieringen op 23-jarige leeftijd met de 24-jarige Anna (Antje) Asjes, dochter van Cornelis Asjes (beurtschipper op Wieringen) en Simons oudste broer Cor nelis was directeur van een koelhuis. Op de foto een herdenkingstegel met zijn naam, te vinden in het oude koelhuis Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 2 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 32