eer Snooij uitblinkster N.K. turnen 1935 - 58 - door Gea Klein-Hamming met dank aan GrietjeWilms-Lettinga, Nel Fijnheer-Rotgans en Andries de Wit namens de Com missie Genealogie en aan Piedie Posthumus-Kooij voor het beschikbaar stellen van de foto's. Turnen was al bekend in de tijd van de Romeinen, die het arte Gymnastica noemden. De basis vormen van de huidige turntoesteïlen en turnbewegingen werden echter ontwikkeld door Friedrich Ludwig Jahn (1778-1852), de grondlegger van de Duitse SchoolIn 1811 opende Jahn op de Hasenheide bij Berlijn de eerste Turnplatz. Samen met zijn leerling Ernst Eiselen ontwierp hij turn toesteïlen, onder andere de brug en de rekstok. In Nederland ontstond de eerste gymnastiekver eniging in 1830. Op 15 maart 1886 werd het Ne derlandse Gymnastiek Verbond opgericht. Vijftig jaar later mocht dit verbond zich Koninklijk noe men en sindsdien heeft het zich ontwikkeld tot een sportbond met meer dan een kwart miljoen leden. Later volgde nog een fusie met de NKGB, beide organisaties gingen verder als de Konink lijke Nederlandse Gymnastiek Bond (KNGB). Sinds het seizoen 1999/2000 zijn de KNGB en de christelijke bond Koninklijk Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond (KNCGV) ge fuseerd tot de huidige Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Unie (KNGU). Bij turnen zijn lenigheid, kracht en conditie van groot belang. Lenigheid vermindert de kans op blessures. Kracht en conditie zijn nodig om de wedstrijd vol te houden en om achtereenvolgens verschillende kracht- en lenigheidonderdelen uit te voeren. In Hippolytushoef wordt in 1927 de gymvereniging "Wieringen" opgericht. Het tachtig jarige bestaan is vorig jaar (2007) in de sporthal te Hippolytushoef, met een prachtige uitvoering, gevierd. De voorzitter en leider, in 1927, is de heer Johannes Pennekamp; hij zal beide functies vele jaren blijven uitvoeren. In zaal Concordia wordt er de eerste vijf jaar getraind, daarna oefenen de leden van de vereniging in de nieuw gebouwde Alvitloschool, waar een zaal voor sport was ingericht. De kleuren van de ver eniging zijn vanaf de oprichting geel en blauw. In de beginjaren bestaat de vereniging alleen uit jeugdleden en dames, een herenafdeling wordt later opgericht. Geertje Snooij wordt geboren op Wieringen 26 september 1915 en overlijdt op Wieringen op 3 juni 1995, ze ligt begraven op de begraafplaats Stroe. Ze is de dochter van Simon Snooij, van beroep landman en Trijntje Bakker, dit echtpaar is gehuwd op Wieringen 2 mei 1909. Geer aan de rekstok. Deze oefening wordt vanaf rond 2000 nog alleen door mannen uitgevoerd Begin jaren '30 vallen de goede turnprestaties van Geertje Snooij, niet alleen op Wieringen maar ook ver daarbuiten, op. Geertje begint dan aan een voor Wieringen ongekende opmars, ze wordt vele malen kampioen van Hollands Noorder Kwartier (HNK) en krijgt landelijke bekendheid. Ze wordt voor het eerst kampioene van het Hol lands Noorder Kwartier in 1933 en mag daarom door naar de landelijke wedstrijden in Hengelo. Waar ze in 1934 de 13e en in 1935 de 3e plaats behaalt. Ongekend zo vinden vele Wieringers. Maar ook de jaren daarna blijft ze in de top tien meedraaien. In 1937 wordt Geertje 7e bij de da mes en Trien de Wit, ook een turnster van gym vereniging Wieringen, 3e bij de jeugdturnsters. De Helderse Courant schrijft in de krant van 17 december 1935 over de turnkampioenschap- pen van het K.N.G.V. in Hengelo waar Geertje Snooy turnde in het Keurkorps de Nederlandse Turnsters: Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 2 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 24