ERDWENEN WINKELTJES OP WlERINGEN - 46 - door Menno Smit "Is 't boek al haast af?", die vraag wordt menigmaal gesteld aan de samenstellers. Hoog tijd dus om u weer eens op de hoogte te brengen van de vorderingen. Om eerst maar eens antwoord op de vraag te geven. Nee, het boek is nog niet af, maar er wordt nog steeds hard aan gewerkt. In 2007 is een werkgroep gevormd, de zogenaamde winkeltjescommissie, waarbinnen een enthousiaste ploeg van zes mensen zich met het Wieringer winkeltjesgebeuren bezighoudt. Nel Fijnheer-Rotgans is voorzit ter. Het verzamelen van gegevens wordt gedaan door G. Wilms-Lettinga, Tan Lont-Lont, Dineke Halfweeg en ReinYpma. Vanuit het bestuur zit Menno Smit in de werkgroep. Naarmate het verzame len van informatie vor dert, komt gewoonlijk ook het einddoel dich terbij. Met de winkel tjes is het eigenlijk net andersom. Naarmate je er verder induikt, ko men er ook steeds meer boven water. De teller staat nu op ongeveer 200 stuks. zijn. Winkels die na de Tweede Wereldoorlog opge richt zijn laten we voorlopig nog even buiten be schouwing, die zijn nog "te nieuw". Na dit eerste boek komt er dus twee jaar later nog een boek. Een mogelijk derde boek zou dan kunnen gaan over de winkels die tussen 1950 en 1970 opgericht zijn. Om over al die winkel tjes informatie te verza melen is een gigantische klus. Soms is er over al lang verdwenen winkel tjes ook nog maar heel weinig bekend. Er zijn dan zelfs discussies of het winkeltje er ooit wel ge weest is. Maar gelukkig lopen er op Wieringen nog veel "oude wijzen" rond met een scherp ge heugen. Over de meeste winkels is gelukkig wel genoeg bekend. Belang rijke informatiebronnen zijn artikelen uit oude Wieringer kranten, het Handelsregister en (heel belangrijk) informatie van zoons, dochters of zelfs kleinkinderen van de vroegere neringdoenden. Er zijn zelfs twee nazaten die zelf een verhaal hebben ingeleverd met gegevens en herinneringen over de winkel van hun ouders. Inmiddels is van 70 winkel tjes zoveel materiaal (ook veel foto's) verzameld dat het verhaal over deze winkels compleet is. Rechts Pieter Tijsen, echtge note Trijntje Kraak en links zoon Pieter Tijsen, geboren op 29-10-1926 en overleden op 10-10-1999. Hij was ge trouwd met Alie Halfweeg. Winkel Westerland, bij de camping Tijsen. Nel Fijnheer 0227 59 39 97 of e-mail fijnheer-rotgans@quicknet.nl G. Wilms 0227 59 18 52 De in het boek opgenomen winkeltjes worden ge volgd van het begin tot het eind, dus tot en met nu. Een aantal winkels is al voor 1900 begonnen, deze bestaan dus al meer dan honderd jaar op dezelfde plek. In het boek wordt namelijk het pand gevolgd en niet de winkelier. Als een kruidenier verhuist naar een ander pand en in zijn oude pand een schoenmaker komt, dan wordt met de schoenen doorgegaan. De kruidenier komt dan weer in beeld in het verhaal over zijn nieuwe pand. Dit geeft de mogelijkheid om met foto's het veranderende aan zicht van een winkelpand en daarmee ook het ver anderende dorpsgezicht te laten zien. Het wordt dus een boek met twee gezichten. De foto's tonen het beeld van het vroegere Wieringen, de tekst ver haalt over de neringdoende en het leven vroeger. In sommige verhalen komen de mensen op de foto's als het ware weer tot leven. Herinneringen gaan over lange werkdagen, 6 dagen per week. Soms ook zware arbeid maar altijd veel gemartel voor een paar centen. Maar herinneringen tonen ook een tijd van de deur altijd los, het opschrijfboekje, we derzijds vertrouwen én nog tijd voor een praatje. Het is de bedoeling dat het boek eind volgend jaar verschijnt. Informatie voor dit boek of volgende boeken blijft nog steeds welkom. Heeft u nog foto's of kent u nog leuke verhalen neem dan contact op met: Het laatste nieuws is nu dat de werkgroep besloten heeft eerst een boek uit te brengen over deze win kels en daarna weer verder te gaan met het zoveel mogelijk compleet maken van de rest van de win kels. Het boek gaat over winkels die tussen 1920 en 1940 al bestonden óf in die periode begonnen Tan Lont e-mail Dineke Halfweeg e-mail Menno Smit e-mail 0227 59 22 44 of t.lont-lont@hetnet.nl 0227 59 24 60 of pj .halfweeg@quicknet.nl 0227 59 32 37 of m.smit2@kpnplanet.nl Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 2 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 12