andboek Zeilnaaien -45 werd een aak die bij de westpunt van het eiland voor anker lag, 's nachts door een bui overval len. De stagfok was niet vastgemaakt met de neerhaler, waardoor deze langs het stug omhoog werd geblazen. Hierdoor kapseisde de aak, bij beide gelegenheden verdronken de opvarenden. Bij de visserij op paling werd een fuikenboot als hulp-vaartuig gebruikt. Na de verdwijning van het wier en de paling gingen de Wieringse vissers over op de visserij met haringkamers en ook hier bij was een hulpvaartuig nodig. Toen dook van uit het niets de Wieringse schouw op, om in deze behoefte te voorzien. Deze werd in mahonie ge bouwd door Portegijs, een zelfstandige timmer man vanWesterland. Deze schouw was knikspant gebouwd met vóór een heve. Van voren stak deze schouw een eind over het water, waardoor het buiswater buiten boord bleef. Tekening van een Wieringse Schouw gemaakt door M. Ruysink. Afmetingen 6,8 x 2,1 meter. De Schouw is ge bouwd door Portegijs te Westerland. Collectie Zuiderzee museum. door Kees Hos De handleiding zeilnaaien gaat over het met de hand zeilen naaien van natuurvezeldoek, zoals ka toen en vlasdoek (linnenen is vooral bedoeld voor de zeilen van de vissersschepen van Wadden- en Zuiderzee. Bij het maken van zeilen is kennis van splitsen en knopen vereist, hierover zijn ook genoeg pu blicaties voorhanden. Echter in boeken over het maken van zeilen gaat de schrijver er meestal van uit, dat de basiskennis van het zeilen naaien al be kend is. Vroeger leerde je dat dan ook in de prak tijk, als leerling bij een zeilenmaker. Maar sinds de komst van naaimachines wordt het handwerk weinig meer toegepast. Mede door het gebruik van kunstvezeldoek is de traditionele handvaar digheid bijna verloren gegaan. Op de rand van het verdwijnen van deze kennis, zijn er de laat ste jaren gelukkig ver scheidene initiatieven ontplooid waardoor het zeilen naaien weer geleerd kan worden. Dit resulteerde in het maken van een stel zei len voor de Texelse bla zer TX 33. Naast het ^-vv boek is een korte instructiefilm op dvd gemaakt door de Film- en Videoclub Schagen-Den Hel der, die bij het boek hoort. De uitgave op A4 formaat omvat 60 pagina's. Het boek kunt u kopen door 27,76 (boek 25, - verzendkosten 2,76) over te maken naar: ING betaalrekeningnummer 1270305 t.n.v. C. Hos Westerlanderlaan 9 1778 KXWesterland De Texelae blazerTX 33 V 1551H.3 iUü Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 2 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 11