l CHEEPSRAMP IN DE WATEREN RONDOM WlERINGEN - 1909 - 29 - In 1908 komt op Wieringen de eerste rosmolen, gekocht door vooruitstrevende boeren als Simon Koorn van Oosterland, Dirk Hermans uit de Elft en de jongens van Kobus Bais. Het is een uitkomst en het ziet er spectaculair uit. Het dor sen van het graan is op deze manier en voor die tijd snel gebeurd, er valt niet tegen te kneppelen. De boeren hopen in de oogsttijd op zonnig en droog weer. Toch kan onweer en storm ook profijt brengen. Een zuidwester storm, uitschietend naar het noordwesten, slaat het zeegras los en drijft het te gen de kust van Wieringen aan. Zo bracht ook de augustusmaand van 1908 veel zeegras. Het dreef naar de grote zandvlakte van de Singelereg, langs de palen in het Woud, het poldertje van Kroon, langs Stroe, de dijk vanaf de Sellever achter Vatrop tot aan Den Oever toe, alles lag vol met zeegras. Eerst nog wat regen dan een droge nazomer, zo dat er nog veel droog zeegras komt voor de winter. Voor velen betekent dit een welkome aanvulling van het inkomen. De Singelereg en het Woud zijn de plaatsen waar Wieringen geen dijk heeft. Vanaf Noorderbuurt, waar de steenglooiing ophoudt, tot aan de Normert, vormt een paalscherm de enige verdediging tegen het geweld van de zee. Bij slecht weer en springtij komt het wassende water tot aan de Hollebalg toe. Buitendijks net achter de Normert, ligt het poldertje van Kroon. Op sommige plaatsen omgeven door een dijkje of wat zand, is het een uitstekende weideplaats voor jongvee en schapen, ook is het gunstig gelegen voor het drogen van zeegras. De zee knaagt aan het poldertje, dat vroeger veertig hectare groot was. Kroon naar wie dit poldertje is genoemd, heeft een wier- en kolen handel. De weken verstrijken en het wordt herfst. Voor de vissersbevol king van Wierin gen betekend dit een omschakeling op de visserij naar schelpdieren. De schepen varen nu door Gea Klein-Hamming uit om alikruiken, mosselen, wulken en oesters te zoeken. Dan breekt de winter van 1908 1909 aan, deze winter laat op Wieringen diepe indruk ken achter. De zee geeft veel, maar neemt ook veel. Het is 5 februari 1909, Dirk Takes van Ma rie Metselaar uit de Kerkebuurt en zijn knecht Jan Baijs werden door een plotseling opstekende storm overvallen. Voor de Oeverse haven sloeg hun aak om. Heel Wieringen rouwt als het be richt van hun plotselinge dood van mond tot mond gaat. Niet alleen vanwege de sterke lots verbondenheid is de droefheid zo algemeen, al len zijn familie of eikaars goede bekenden in de kleine gemeenschap van Wieringen, van alle kan ten door de zee omspoeld. De Schager Courant 6februari 1909 schrijft: Dirk Takes Wieringen. Twee mannen verdronken. Heden namiddag ongeveer 1 nar slak de wind hevig op uit het Noord-Noordwesten, zoodal 'l opeens storm weer was. Do vlsellauk van schipper Dirk Klzn. Takes voer naar dia haven van den Oever in (lil slonnweer. Opeens sloeg het schip door den slorin up ifÜilr. De bemanning wist er hoven op to komen, eu Sin) dreef men ongeveer op 100 .M. hoven den Oever. Van den wal af zag men dit allertreurigste feit en maakte men zich dadelijk gereed hulp te verleenen, doch voor men de ongelukkigen hulp kon bieden verdween de een na den ander In de diepte en vonden hun graf ln de golven. De deelneming In dit ontzettend verlies Is algemeen. De verdronken bemanning van de vlschaak zijn Dirk KIz. Takes, ongeveer 30 jaar. laat vrouw en 3 kinderen achter en zijn knecht Jan. Baijs Jbz., onge huwd 23 Jaar oud. Men maakt zich ook nog ongerust over andere sche pen welke dezen dag uitgevaren waren. Per tclephoon trachtte men in andere havenplaatsen Inlichtingen in te winnen, doch de telephoondraden schijnen aan den vasten wal defect te zijn, aangezien men slechts met een paar plaatsen aanslulLlng kon krijgen. Het is ech ter te hopen dat ons eiland voor verder verlies gespaard moge blijven. Historische Vereniging Wieringen - '"Op de Hoogte'' - 2lc jaargang nr. 1 - 2000

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 31