- 25 - Dit jaar gaat de excursie naar Paleis Het Loo in Apeldoorn, waar de dubbelexpositie "Juliana" en de tuinen kunnen worden bezocht. Op 30 april 2009 wordt de honderdste geboortedag van koningin Juliana (1909-2004) herdacht, aanleiding voor een veelzijdige presentatie gewijd aan het boeiende maar ook bewogen leven van deze vorstin. Het 300 jaar oude voormalig Koninklijk Paleis is sinds 1984, na een grondige restauratie, opengesteld voor het publiek. De kostbaar ingerichte vertrekken geven een beeld van drie eeuwen bewoning door de Oranjes, terwijl de gereconstrueerde tuinen met hun waterwerken en sierlijk belijnde bloemperken de sfeer van de 17de eeuw ademen. xcuRsiE Hist. Ver. Wieringen ZONDAG 7 JUNI 2009 Paleis Het Loo in Apeldoorn Het eerste deel van de dubbelexpositie, "JULIANA, een wandeling door haar leven", gaat aan de hand van een aan tal thema's in op haar jeugdjaren, haar opleiding en huwelijk, evenals haar ge zinsleven op Paleis Soestdijk en in Ca nada gedurende de oorlogsjaren. De inhuldiging van Juliana als koningin in 1948, haar staatsrechtelijke rol en vele maatschappelijke en sociale activiteiten komen aan de orde, evenals haar rela tie met pers en media. Ten slotte wordt aandacht besteed aan de periode na de troonsafstand, die eindigt met haar over lijden in 2004. Haar levensloop wordt geïllustreerd aan de hand van bijzon dere voorwerpen uit haar persoonlijk bezit, zoals haar wieg, trouwjurk, karak teristieke 'vlinderbril', evenals kostbare geschenken en hoge buitenlandse on derscheidingen die zij heeft ontvangen. Ook is er een groot aantal foto's en filmbeelden te zien, onder meer geselec teerd uit de verzamelingen van het Ko ninklijk Huisarchief en Paleis Het Loo. Het tweede deel van de expositie toont onder de titel "JULIANA, in beeld" het officiële gezicht van prinses, la ter koningin, Juliana. Met onder meer geschilderde en getekende portretten, borstbeelden, staatsiefoto's van fo tografen als Max Koot en Paul Huf, ontwerpen voor postzegels, munten, penningen en het ene bankbiljet dat Juliana's beeltenis heeft gedragen. De schilderijen zijn niet alleen geselecteerd uit de eigen collecties van Paleis Het Loo en de Koninklijke Verzamelingen, maar ook uit de grote hoeveelheid por tretten die zich in stadhuizen en andere (semi-) overheidsgebouwen in het land bevinden. De gevarieerde keuze Konin- ginneportretten vormt een staalkaart van de verschillende stromingen in de beeldende kunsten en de grafische vormgeving gedurende een belangrijk deel van de 20ste eeuw. Bij de herinrichting van het paleis zijn de 17de eeuwse appartementen van de eerste bewoners (rond 1684), koning- stadhouderWillem III en koningin Mary II, als uitgangspunt genomen. Ze zijn onderdeel van een chronologische reeks van vertrekken, gewijd aan de diverse Oranjes die na hen Het Loo hebben be woond. De vertrekken zijn ingericht met meubelen, voorwerpen en schilderijen waarmee diverse generaties Oranjes zich omringden. Bijzonder is de authen tieke stoffering van vensters en wanden. De tuin is bijzonder, kenmerkend voor deze zogenaamde formele tuin uit de 17de eeuw is de strakke symmetrische aanleg. De vaak zeldzame gewassen werden door de West-Indische en Oost- Indische Compagnieën van heinde en ver voor Willem III en Mary II meege bracht. Opzij van het paleis bevinden zich de privé-tuinen van Willem III en Mary II: de Konings- en Koninginne- tuin. Het museum van de Kanselarij der Nederlandse Orden in de Oostvleugel herbergt 's werelds grootste collectie ordetekenen en onderscheidingen, de oorkonden, vaak in fraaie marokijnleren etuis. Daarnaast ook geschilderde por tretten en zeldzame ordekostuums. In het museum zijn de 'geestelijke' orden, die tijdens de Kruistochten ontstonden, zoals de Maltezer Orde en de Duitsche Orde, te zien, naast wereldberoemde adellijke orden als het Gulden Vlies, de Kousenband en de Saint Esprit. Tevens bezit het museum een omvang rijke verzameling Nederlandse orden en onderscheidingen, waaronder de uit de Napoleontische tijd stammende Orde van de Unie en zijn voorgangers, de Militaire Willems-Orde, de Orde van de Nederlandse Leeuw, de Orde van Oranje-Nassau en de huisorden. Ten slotte worden delen uit de omvangrijke collectie buitenlandse onderscheidin gen, uitgereikt aan koningin Wilhel- mina, prins Bernhard en prins Claus, tentoongesteld. U kunt zich voor de excursie opgeven bij Arina Zwanink, 0227-511594 of aazwanin(§:xs4all.nl en Gea Klein, 0227-592886 of secretaris(ghistorischwieringen.nl Prijs, inclusief busvervoer, entree, koffie en gebak en lunch, 45,= per persoon. Gea Klein-Hamming Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 lc jaargang nr. 1 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 27