belt voort totdat het eiland zijn status gaat verliezen door de aan leg van de Afsluitdijk en de Amstel- meerdijk. Dan komen er mensen op Wieringen met andere religies en mensen voor wie het geloof een vaste waarde in het leven heeft. Er komen voor 1910 enkele Gerefor meerde gezinnen naar Wieringen. Deze gelovigen zijn voor hun kerk diensten verbonden aan de kerk in Breezand. Eerst probeerden ze on derdak te vinden bij de Hervormde Evangelisatie, maar dit samengaan leverde uiteindelijk toch problemen op: de on derlinge band zou verslappen, zo meende men. De bijeenkomsten werden weer onafhankelijk van de Hervormde Evangelisatie gehouden. Dit gebeurde aanvankelijk thuis, maar na enige tijd was het ledental groot genoeg om uit te kijken naar een eigen onderkomen. Er werd een ver zoek ingediend bij de classis in Alkmaar om over te gaan naar een zelfstandige kerkformatie. Deze ging akkoord. Op 18 februari 1914 werd de kerk in gebruik genomen. De gemeente bleef in het begin erg klein; er waren rond 39 leden die lang niet allemaal naar de kerk kwamen. Maar lang zaam groeide dit ledental. Het moment van bloei kwam toen er werd gestart met de Zuiderzeewer ken. Onder deze werknemers waren veel Gerefor meerden met veelal grote gezinnen. De gelovigen zagen zich in die periode genoodzaakt ook in Den Oever een kerk te openen, wat in 1928 gebeurde. Het was een voormalige recreatieruimte voor de mensen die werkten voor de Zuiderzeewerken. Het ledental liep op tot 400 maar na de Twee de Wereldoorlog heeft deze gemeente een sterke aderlating moeten ondergaan, want veel grote gezinnen emigreerden naar Canada. Ruim een derde van de kerkleden vertrok. De noodzaak van een tweede kerkgebouw in Den Oever verdween. Wel bouwen de Gereformeerden een nieuw kerk gebouw in Hippolytushoef en verkopen het oude gebouw aan de Volle Evangelie Gemeente. Ook de katholieke kerk kreeg in die periode meer pa rochianen en ook zij zagen zich genoodzaakt om in Den Oever een bijkerk te stichten. In 1929 was het zover. De kerk kreeg de naam 'Onze lieve Vrouw van Altijddurende Bijstand'. Zolang de werken duurden, werd er een terrein beschikbaar gesteld. In november 1931 moet de hulpkerk wor den verplaatst, het terrein moet voor de openbare weg worden gebruikt. Wanneer de werkzaamhe- Gereformeerde kerk aan de Seringenlaan den aan de Afsluitdijk het einde naderen, vertrek ken de goed verdienende arbeiders naar andere polders. De kerk raakt in financiële problemen en ziet zich genoodzaakt de bijkerk te sluiten. En dan was er ook nog de kapel Nederlands Hervormde Vereniging tot Evangelisatie. Deze kerk werd op gericht op 19 januari 1898 en opgeheven rond 1965. De doelstelling van deze kerk was om de bekendheid met het Evangelie volgens de Bijbel uit te breiden. Zij beoogden hiermee de bloei en opbouw van de Nederlands Hervormde Kerk. In de jaren zestig werd de roep om een samengaan van de beide stromingen in de Hervormde Kerk groter, al of niet om financiële redenen. Halver wege jaren zestig kreeg dit zijn beslag. Het gods dienstig leven op Wieringen is door de eeuwen heen niet veel veranderd; het kerkbezoek hangt voor een groot deel van de bevolking nog altijd af van de predikant en de gelovigen gaan in het da gelijks leven met elkaar om alsof men niet tot een kerk behoort. De gebouwen staan er nu eenmaal, dat geeft een zichtbare scheiding maar langzaam komen de gelovigen tot elkaar. De Gereformeer de kerk is intussen gefuseerd met de Nederlands- hervormde gemeente en er zijn nauwe samenwer kingsverbanden met de katholieke kerk. Het is op Wieringen weer bijna zoals vroeger: vier tufstenen kerken, en wie naar de dienst wil, mag gaan. Bronnen: Wiringherlant deel 1 en 2 - J.T Bremer Wieringer Courant Wieringer Land en Leven - J. C. Daan De oudste kerken van Holland Elizabeth den Hartog Oorsprong en geschiedenis van de Friezen S.J. van der Molen Wieringen in Eigen Haard, - J. Craandijk Speuren naar oude kloosters - B. Voets Archief Historische Vereniging Wieringen Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 21e jaargang nr. 1 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 26