- 22 - iliititilliB! Evangelisatiekerk in 1958 met Dominee de Weerd bevolking opgelegd. De kerken werden in 1573 aan de katholieke eredienst onttrokken en aan de protestanten gegeven, hoewel die er in die tijd op Wieringen nauwelijks waren. Aan het einde van de zestiende eeuw was de bisschoppelijke hiërar chie in Noord-Nederland verdwenen. De katho lieke kerk was een missiekerk geworden die werd bestuurd door Apostolische Vicarissen en stond onder supervisie van de pauselijke gezanten in Brussel en Keulen. Op Wieringen werden de vier bestaande parochies samengevoegd tot één mis sie statie. Tot 1679 werd die statie vermoedelijk bediend door reizende priesters. Naast de vier bestaande parochies kreeg Den Oever zijn kapel met gasthuis en schippersbeurs. Een gebouw dat geschonken zou zijn door een Engelse zeekapitein die hier schipbreuk heeft geleden en door de Wieringers gered. De Kapel, Philadelphiakerk in Hippolytushoef oorspronkelijk een opslagplaats van de Oost-In dische Compagnie, werd in de 17e eeuw door de gereformeerde gemeente in gebruik genomen als kerk. De kapel was in vroeger eeuwen het mid delpunt van het Oeverse leven. In het rekwest van de lichterschippers schrijven zij onder andere dat al meer dan twee eeuwen geleden een kapel is gesticht, die niet alleen plaats bood voor gods dienstige oefeningen maar ook gebruikt werd als vergader- en verzamelplaats voor de lichterschip pers. Hoe de eerste kapelvoogden erin slaagden een preekstoel uit 1670 en het koorhek te be machtigen is altijd een raadsel gebleven. Er zijn verhalen die beweren dat ze eerst in het kerkje op Stroe hebben gestaan, in de Heidense Kapel. In 1955 -1956 namen de kapelvoogden een moei lijk besluit, zij besloten de stichting Kapelvoog den op te heffen en de Kapel onder te brengen bij de Hervormde Kerk te Oosterland. Stroe is altijd belangrijk geweest voor de Doops gezinden. Er stond een Vermaning, een schuil kerk in de vorm van een boerderijMen vermoedt dat er voor de 17e eeuw al een doopgezinde ge meente was. Op een dooplijst uit 1551 staan 35 Wieringers die tot 'oudste' werden bevestigd, dus men kan concluderen dat de gemeente er voor de 17e eeuw al was. Bij de doopsgezinden heeft altijd sterk de nadruk gelegen op het algemeen priesterschap der gelovigen. Bijbelkennis en de verlichting door de Heilige Geest" achtte men voldoende om tot leraar te worden aangesteld. Een theologische opleiding achtte men zelfs schadelijk. Als vanzelf had zich uit het dienaar schap, de kerkenraad, in de loop der tijd een bedienaar des Woords ont wikkeld, die belast werd met predi king en catechese. In begin 18e eeuw komt er in de kringen van de Doopsgezinden wel behoefte aan theologische kennis. De vraag naar deze kennis werd sterker door het toenemende con tact van de doopsgezinden met de wereld om hen heen. Een wereld waarin zij zich soms moesten verde digen tegen de aanvallen van gestu deerde predikanten van de calvinis ten. Een wereld ook waarin, vooral in de 18e eeuw steeds meer belang stelling voor natuur- wetenschappe lijke ontwikkelingen ontstond. Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hóógte" - 2 le jaargang nr. 1 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 24