- 21 - Kapelbeurs in ieder geval accepteren dat er in hun gebied kerken werden gebouwd. Deze tufsteen kerken werden gebouwd in de plaatsen als Oosterland en Westerland, op de plek waar eerder houten kerkgebouwen hadden gestaan. Uit boeken van Friese kloosters is bekend dat Wieringen, naast de eerder genoemde kerken nog twee kerken bezat. De aanvankelijk houten kerk op Stroe was een kapel en stond op het nog bestaande begraafplaatsje met boven het mooie poortje de tekst: "Stof zijt gij en tot stof zult gij wederkeren". Het kerkje zou net als Oosterland een lage zij ingang hebben gehad, het zogenaam de Noormannenpoortje. De Noormannen zou den zo verplicht zijn te buigen voor het altaar. Een andere versie zou zijn dat er gebogen moest worden voor de Noorse koning. De noorderdeur was voor de Germanen en Scandinaviërs heilig, maar voor de Christenen zou deze deur de streek der verdoemden zijn. In 1877 is het kerkje afge broken. In het gehuchtje Alvitlo bevond zich een katholieke schuilkerk, gevestigd in een boerderij Kerk en woonhuis evangelisatiekerk aan de Konings straat met op de voorgevel het jaar 1633. Toen deze schuilkerk in 1823 dusdanig in verval raakte werd deze verkocht aan een protestantse boer. Er wordt besloten om in centrum van Hippolytus- hoef een nieuw kerkje te bouwen. Het werd geen groot gebouw maar men was er tevreden mee. De Hippolytuskerk in Hippolytushoef wordt voor het eerst genoemd in de 12e eeuw en zou gesticht zijn door een priester afkomstig uit Gel derland, die via Friesland op Wieringen terecht is gekomen. Hippolytushoef was in die tijd weinig meer dan een bewoonde keileemheuvel temid den van de zee. De priester stichtte een kring met rooms-katholieke aanhangers. Toen de dorpsge meenschap groter werd besloot de priester een hoeve te bouwen. Tot aan de reformatie telde Wieringen deze vier parochiekerken. Ze waren respectievelijk gewijd aan de aartsengel Michaël, de heilige Willibrord, de heilige Hippolytus en de heilige Nicolaas. Anders dan de kerk te Hip polytushoef stonden de kerken van Oosterland en Westerland, volgens latere berichten ter bege ving van de Hollandse Graaf. Over het geestelijk le ven op Wieringen in die tijd is nauwelijks iets bekend. Na de overwinningen van de calvinistische Geuzen in de Tachtigjarige oor log (1568-1648) werd de hervormde gods dienst in de Noord Nederlandse gewesten min of meer aan de Evangelisatiekerk aan de Koningsstraat Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 1 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 23