*TÏ AANZINNIG WlERINGEN - 20 - door Gea Klein Hamming Wieringen is een uniek stukje Nederland, vele eeuwen ingebed gelegen in een veenlandschap, daarna omspoeld door water om uiteindelijk, door de aanleg van verbindingsdijken, voor eens en altijd af stand te doen van de eilandstatus. Een voormalig eiland dat nauwelijks in de geschiedenisboeken voorkomt. Het heeft geen rijke historie wanneer het gaat over het eiland, de natuur, de bewoners en de gebouwen. Wel bezat Wieringen al vroeg vier kerken, maar of de bewoners werkelijk geloofden, daar geven de geschiedenisboeken geen antwoord op. Eeuwenlang lag Wieringen op eenzame hoogte. Dit tijdperk van vereenzaming heeft een stempel op Wieringen gedrukt. Een tijd waarin de volkeren van Noord Europa ontwaakten en het kleine Holland zich ontwikkelde tot een welvarend land. regelmatig onder elkaar getrouwd; dit heeft het ras verzwakt. De oorspron kelijke stoerheid in het geslacht blijft bestaan. Het saamhorigheidsgevoel was sterk en standsverschillen waren er niet. Het religieuze leven gaat aan de bewoners van het toenmalige ei land voorbij. Elk werelds genoegen hield de Wieringer uit de kerk, wan neer men ging was het voor de pre dikant. De kerken waren vele eeuwen in vervallen staat en werden weinig Ned. Her. Kerk te Stroe in 1789 bezocht. Wieringen heeft nooit een groot man of vrouw voortgebracht. Voor de historie van ons vader land heeft Wieringen nooit een rol van betekenis gespeeld. Er was weinig interesse voor het ge beuren op de 'vaste wal'. De lijdzame bewoners keken toe hoe de Romeinen, de Vikingen en an dere bezoekers het eiland in hun greep hielden of plunderden. Het was een cadeau-artikel dat bij huwelijken en andere gebeurtenissen onder mensen van hoge adel van de hand werd gedaan. Wie de oorspronkelijke bewoners waren is onbekend; men spreekt over de Friezen van Wieringen, mensen die vanuit het Friese Rijk in de omliggende veengebieden werkten en zich op het eiland vestigden. Friese kloosters had den veel belangstelling voor het veengebied. De Friese handel in zout, vis, laken en wijn was zeer levendig. De Wieringers waren welgevormd van gestalte en gelaat, allen toon den iets ideaals in de vormen. Maar door het isolement werd er Over de bevolking is sinds 7 e eeuw iets bekend, hoofdzakelijk uit opgravingen, de eigen kerkarchieven en van geschriften uit bij voorbeeld een klooster. In 1196 en 1183 wer den vredesverdragen gesloten met respectievelijk de Friezen van Drechterland en de Friezen van Wieringen. Helaas is niets bekend over de bepa lingen bij deze vredesverdragen. Wel is bekend dat de Wieringers in dat jaar werden belast met het bouwen van een aantal kerken, of ze moesten Kapel met gasthuis te Den Oever in 1775 Historische Vereniging Wieringen - "Op de Hoogte" - 2 le jaargang nr. 1 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 22