- 19 - Deze maatjes dateren uit het eind van de ze ventiende, of het begin van de achttiende eeuw. Precies weten we het niet, maar dat walvisbalein vooral rond 1700 in ons land werd gebruikt voor het maken van lengtematen, is bekend. Van het volgende soort kantmaatje weten we het wel pre cies (afb. 4), want deze zijn van zilver en dus ge keurd. Het onderste maatje, uit ongeveer 1790, draagt de initialen C.B en is helemaal uitge voerd als een miniatuur ellemaat. Het is afkom stig uit Zeeland en werd gebruikt door een kant verkoper uit Middelburg. Het andere, dat wat dik ker is, kwam in Engeland boven water; Er zit een onduidelijke keur op de zijkant onder de knop, maar gelukkig maakte de voormalige eigenaar het ons gemakkelijk, zoals te zien is op afbeelding 5. Er staat: 'B.S. Cat, 1804'. Het is het enige geda teerde kantmaatje dat ik tot dusverre ben tegengekomen. Het onderbouwt overigens wel de veronderstelling dat dit soort maatjes slechts gedurende een betrekkelijk korte tijd werd gemaakt, en wel van het laatste kwart van de achttiende eeuw tot 1820. Of'B.S.Cat' een particuliere eigenaar, dan wel een hande laar is geweest, is eigenlijk bij geen benadering te zeggen. Het is zelfs on bekend of het een man of een vrouw was. Er is dus in dit geval ruimte genoeg om de fantasie haar gang te laten gaan. 6) is gemaakt van een bijzondere houtsoort. Het wordt 'letterhout' genoemd, omdat het een fijne dwarse tekening vertoont, die de indruk geeft van letters. Het is een van de hardste houtsoor ten ter wereld en wordt daarom ook wel 'ijzer hout' genoemd. Naast de hardheid beschikt het ook over een enorme veerkracht. Letterhout is om deze eigenschappen zeer geliefd bij de ma kers van strijkstokken voor snaarinstrumenten. De boom, die verwant is aan de mahonieboom, groeit uiterst langzaam. Letterhout is dan ook altijd zeer kostbaar geweest. Het stokje heeft parelmoeren montu ren en een enigszins afwijkende, fraai gedraaide, ivoren knop. Dit stokje, gelegd naast het zilveren stokje van 'B.5. Cat' uit 1804 (afb. 7), laat duidelijk de overeenkomst zien tussen het bovenste blokje van beide maten. Het zilveren maatje is massief en heeft geen ruimte in de knop om spelden in op te bergen. De volgende foto (afb. 8) laat de markering zien van de helft van het maatje, de achtste-el-grens met plat liggende 'V'. U kunt hier trouwens ook goed de dwarse donkere streepjes zien, waaraan het letterhout zijn naam ontleent. Kantmaatjes zijn altijd vrij kostbaar geweest. Ze zijn met veel zorg en verfijning gemaakt van de allerbeste en kostbaarste materialen. Bovendien zijn er geen twee hetzelfde. Mensen die dit soort lengte maatjes verzamelen hebben een heel gespeciali seerd verzamelgebied, waarin de koopjes voorwaar niet voor het oprapen liggen. Niettemin een gebied met een hoge mate van 'kleinmaar-fijngehalte'. Letterhout Het volgende stokje (afb. Bron: KUNST ANTIEK JOURNAAL, mei 2007 Historische VerenigingWieringen - "Op de Hoogte" - 2le jaargang nr. 1 - 2009

Op de Hòògte - Wieringen | 2009 | | pagina 21